avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate Ramomary

Activitate Ramomary

Buna seara.Am o fetita de 8 luni nu am fost casatorita iar la nastere nu a venit tatal sa o recunoasca motiv pentru care nu apare in certificat si e pe numele meu.Intre timp a venit de cateva ori sa vada fata iar zilele astea am primit o hartie de la primarie ca sa facut recunoastere de paternitate de catre tata si sa merg sa predau certificatul fetei vechi ca nu e valabil si imi vor da altul nou cu alt nume.E posibil sa.i schimbe el certificatul fetei fara acordul meu si fara ca eu sa stiu ceva de acest lucru???Va multumesc.Specific ca eu nu vreau sa trec fata pe numele lui pentrj ca pe perioada sarcinii a zis ca nu e a lui.
Buna ziua.Sunt insarcinata in 14 saptamani iar azi am fost sa mi fac dosaru pt risc si angajatorul mi a zis ca nu se poate pt ca mi a desfacut contractu de munca pe data de 21 decembrie 2017.Nu l am anuntat in scris doar verbal de starea mea pt ca nu m am gandit ca o sa faca asa ceva din moment ce angajatorul e si tatal copilului.Intrebarea mea este mai pot sa fac ceva pt a beneficia de maternitate...nu stiu sa platesc eu la stat pana nasc sau ce as putea face???Va multumesc