avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Activitate Jenny50

Activitate Jenny50

Răspuns la discuția Succesiune
Fiica are 1 fiu. Acesta are 2 fete din 2 casatorii, minore, insa una din ele era nascuta cand defunctii traiau. La Finante casa acestora apare pe numele fiica+nepot+nepoata(cea nascuta). Posibil ca defunctii sa fii facut vreun testament?
Răspuns la discuția Succesiune
Nu, fiica a fost singura la parinti
Discuție Succesiune
Dupa succesiune, la Administratia Financiara, casa care fusese pe numele defunctilor apare pe numele fiicei+nepot+stranepoata. Ma lamureste si pe mine cineva cum s-a ajuns aici? Prin succesiune fiica mostenea totul.
Parintii decedati au 1 fiica casatorita, care are un fiu. Acesta are 2 fete (minore) din 2 casatorii. La succesiunea parintilor decedati mentionati, ce cota parte are fiecare? Fiica-nepot-stranepoate
Stiti cumva daca la acest comision se platesc aceleasi impozite ca si la salariu?
Un salariat angajat cu contract de munca, poate avea si un contract de comision in aceeasi firma? Este vorba de postul de dispecer la o firma de transport, care la angajare a negociat un salariu de baza+comision din profitul adus firmei. Comisionul este diferit de la luna la luna, si poate ajunge si la 1000 euro. Cum ii pot plati legal acest comision, dispecerului?
Am intentat anul trecut proces de majorare a pensiei de intretinere fostului sot, am primit hotararea judecatoreasca dupa circa 6 luni, hotarare in care s-a decis marirea cuantumului alocatiei, incepand de la data introducerii cauzei. Pe parcursul procesului, fostul sot a platit sporadic niste sume minore, iar dupa primirea hotararii, in 3 luni a platit o singura data, si nici macar suma stabilita de lege, motivand ca nu are de unde. Cum as putea sa il oblig la plata restantelor? Mentionez ca lucreaza nelegal si nu are nici un bun pe numele sau.
Vreau sa cumpar un tractor din Franta, sunt persoana fizica, nu am societate. Vanzatorul imi cere codul de TVA intracomunitar, altfel trebuie sa platesc TVA 20% in plus fata de pretul de vanzare(in plus vreo 3000 euro). Am inteles ca pot cere la ANAF (?) acest cod. Cat dureaza obtinerea acestui cod, cat costa si ce implica acesta dupa achizitie? Trebuie sa depun declaratii? Platesc taxe, impozite?
Pot avea mai multe contracte de munca, la angajatori diferiti? Mentionez ca am un contract de munca cu norma de 8 ore/zi la un angajator si un alt angajator vrea sa lucrez pt el tot cu contract de munca(aceeasi calificare, lucrez de acasa pentru ambii concomitent). Pot face si cu al doilea contract pe 8 ore/zi?
As dori sa stiu si daca se iau aceste contracte in considerare la stabilirea pensiei.
Discuție taxa de timbru
Unde se plateste taxa de timbru de 20 lei pentru majorarea pensiei de intretinere?