avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 533 soluții astăzi
Forum Activitate eva10

Activitate eva10

Răspuns la discuția Somatie executare fost proprietar
Somatia a fost trimisa de APS Romania, cred ca e o firma de recuperari. Nu a fost insotita de incheierea de incuviintare a instantei.
Au niste date de contact in somatie (telefon, mail). Ma gandesc sa le trimit un mail sa ii informez ca persona cautata de ei nu mai locuieste la aceasta adresa si nici nu o cunosc.

Va multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Somatie executare fost proprietar
Da, somatia este pe numele unui ex-fost-proprietar. A venit in cutia de posta, in plic inchis.
Somatia este legata de o suma de aproximativ 14000 lei, si i se cere sa plateasca suma: evitati consecintele executarii silite achitand intreaga suma datorata pana in data de 19 ianuarie ...

In aceeasi somatie sunt si cateva paragrafe din art. 734 din codul de procedura civila, legate de cum se face executarea silita. Asta e partea care ma cam ingrijoreaza.
Buna ziua. Sunt unicul proprietar al unui apartament de mai mult de 3 ani. Am cumparat apartamentul cu credit, deci toate actele au fost verificate de banca si sunt sigura ca sunt corecte.

Recent am primit o somatie de executare silita pe numele unui mai vechi proprietar (nu cel de la care am cumparat eu), pe care nu l-am cunoscut niciodata, nu am datele lui de contact, dar presupun ca nu si-a modificat adresa de domiciliu.

Somatia include si cateva randuri despre regulile de executare silita la domiciliu, care ma cam ingrijoreaza.
Intrebarea mea este, daca eu apar in acte, inclusiv in cartea funciara, ca unic proprietar al apartamentului, poate sa vina executorul judecatoresc cu politia si sa intre in casa fara acordul meu?

Ma gandesc sa trimit un mail executorului si sa il informez ca persoana pe care o cauta nu mai e proprietar/nu mai locuieste la adresa asta, si nici nu am datele lui de contact.

Ce ma sfatuiti?