avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 185 soluții astăzi
Forum Activitate cristicris

Activitate cristicris

Am inteles. Multumesc.
Daca ar fi sa ma mut fara sa anunt compania si HR afla mai tarziu, imi pot desface contractul de munca ? Eu as puterea reveni in tara daca ei m-ar notifica sa vin de urgenta.
Buna ziua ,

As dori sa lucrez din strainate, momentan lucrez din Romania, dar as dori sa lucrez o perioada 4 luni din Republica Moldova.
Este posibil? cineva de la HR mi-as spus ca nu permite legea, dar a fost doar un raspuns asa pe fuga, nefondat sau cred sa scape usor de mine si de complicatii.
Daca ar fi sa ma mut in R.Moldova, pentru 4 luni, imi poate firma desface contractul de munca?
Unde pot afla informatia cu precizie? la un avocat sa merg? e foarte important, deoarece nu vreau sa fac aceasta mutare si sa ma trezesc ca firma imi desface contractul.

Domnul Cornel ce parere aveti?
Răspuns la discuția amenda penala ( ajutor)
eu facusem plata online si a fost ok , pentru ca mi-au confirmat cei de acolo prin email ca e totul ok
telemunca din strainatate

Buna ziua,

As dori sa lucrez din strainate, momentan lucrez din Romania, dar as dori sa lucrez o perioada 4 luni din Republica Moldova.
Este posibil? cineva de la HR mi-as spus ca nu permite legea, dar a fost doar un raspuns asa pe fuga, nefondat sau cred sa scape usor de mine si de complicatii.
Daca ar fi sa ma mut in R.Moldova, pentru 4 luni, imi poate firma desface contractul de munca?
Unde pot afla informatia cu precizie? la un avocat sa merg? e foarte important, deoarece nu vreau sa fac aceasta mutare si sa ma trezesc ca firma imi desface contractul.
Telemunca din strainatate temporar intre 6-9 luni- interzisa?

Buna ziua,

Stiu ca au mai fost intrebari similare , dar nu s-a spus nimic concret, daca este interzisa telemunca din alta tara.
Eu lucrez remote pentru o firma din Romania si as vrea sa ma mut in Republica Moldova pentru a lucra de acolo cam 8 luni de zile. Este legal sa lucram din afara romaniei dintr-o tara non-UE?
Firma imi spusese ca nu sunt interdictii din partea lor, dar sunt din partea legilor romanesti.
Incerc sa aflu daca sunt legi care imi interzic telemunca dintr-o tara non-UE.
Daca as face aceasta mutare, risc sa mi se inchida contractul de munca sau sa fiu pus sub evaziune fiscala ?

Multumesc
Am inteles. Nu stiam ca inspectorul are voie sa retina cartea masinii, mai ales ca eu nu pot radia sau vinde masina fara acea carte a masinii. Sigur asa e legea, inspectorul retine cartea si o anexeaza la raportul de analiza? nu stiu exact birocratia asta.

Multumesc
Buna seara,

Am fost la RAR Iasi pentru redobandire talon , mi s-au prezentat problemele si am plecat , fiind uimit ca nu primesc niciun document cu acele probleme. am parcat masina afara si m-am intors sa cer un document cu testul inspectiei, rezultatele, ca sa stiu ce duc la service pentru reparatii. Nu mai era acel inginer acolo. Am plecat acasa si ma trezesc ca nu am nici cartea masinii.
Acum ce pot sa fac in aceasta situatie? cum pot recupera cartea masinii si eventual acel document cu analizele inspectiei ? Pot sesiza rar-ul, pot da in judecata, ce pot sa fac?
Stiu sigur 100% ca nu am primit documentul acela cu rezultatele si constatarile, doar mi-au prezentat problemele pe un caiet al lor si atat , m-au lasat sa plec.
Va rog frumos sa ma ajutati, ce sa fac in aceasta situatie. Am sa merg la RAR, dar sunt sigur ca vor spune ca mi-au dat documentele, ca sa scape usor.

Multumesc tare mult.
Multumesc dna avocat
Contract inchiriere garsoniera.

Doresc sa inchid contractul de inchiriere mai devreme de 09.07.2023, aceasta fiind inchiriata in 09.07.2022.
Daca anunt proprietarul cu 30 zile mai devreme, primesc garantia inapoi sau incalc vreo regula a contractului? Platesc despagubiri daca nu stau pana la 09.07.2023?
__________________________________________________________
Clauzele contractului:
Incetarea contractului se face:
- la indeplinirea termenului 09.07.2023
-prin acordul ambelor parti inainte de termen
-prin denuntare unilaterala cu un preaviz de 30 zile calendaristice
-prin reziliere in caz de nerespectare a clauzelor contractuale, fara alte formalitati si fara trecerea vreunui termen

In situatia in care oricare din parti nu respecta aceste conditii va plati celeilalte parti despagubiri in valoare de 1250 ron.
___________________________________________________________

Multumesc