avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate elena constanta

Activitate elena constanta

Buna seara,
va rog daca se poate as dori o opinie calificata legata de urmatoarea speta : cu ceva ani in urma (aprox 10 ani) bunicii mei au decedat , lasand in urma 4 fete casatorite ( cu familii , copii chiar si nepoti) . Una dintre fete locuieste in curtea unde era casa parinteasca ( care intre timp a fost demolata si construit altceva de unul din fii fetei defunctilor).Alta fata locuieste in aceasi localitate la oarecare distanta de prima intr-o casa construita de ea si sotul ei din temelii , pentru acest camin de casa neavand insa nici un document .Alte 2 fete locuiesc in alte localitati...Fiecare dintre fete au primit in timpul vietii bunicilor mei in folosinta terenuri arabile (nu suprafete considerabile ..)pe care si in ziua de astazi fiecare dintre ele le lucreaza tot in scop agricol - partea pe care o lucrau bunicii mei revenind acum fetei care locuia cu dansii in curtea parinteasca. Dupa decesul bunicilor fetele (incercand sa respecte dorinta parintilor, care atat cat au trait au ajutat in mod egal pe toate ) au convenit verbal sa ramana fiecare in pamantul care le-a revenit inca din timpul vietii parintilor lor. Insa au trecut ceva ani si surorile asteptau -considerand corect - ca cea care a ramas in casa parinteasca sa deschida mostenirea . acset fapt nu s-a intamplat nici pana acum ... mama mea doreste sa-mi faca act pentru casa construita de dansa si tatal meu , insa matusa mea a tot amanat ( pe diverse motive ...mai ales financiare dezbaterea mostenirii...) Acum chiar mama are senzatia ca sora ei o evita.... Oare este vreo prevedere legala care sa o avantajeze pe sora mamai mele? ce interes ar avea sa nu se dezbata mostenirea ... avand in vedere ca nici una dintre surori nu ar cere ceva din fosta casa parinteasca? Parintii mei au platit in toti anii impozitul la casa construita de dansii ... uneori se gandesc daca sora mamei ar avea vreun drept asupra muncii lor avand in vedere ca proprietarul terenului era bunicul...Va rog sa-mi spuneti cum ar putea mama sa o convinga pe sora ei sa deschida mostenirea ...Daca dansii locuiesc pe acest teren de multi ani (cam 30ani) se poate considera ca sunt indreptatiti sa fie proprietari?va multumesc anticipat si astept cu nerabdare un raspuns.