avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate Alexandru Topfeldi

Activitate Alexandru Topfeldi

Răspuns la discuția Accident masina
Buna seara ! eram in indeplinirea unei sarcini de lucru eu ma refeream la ora cand am zis ca nu eram in programul de lucru ... accidentul s-a produs in jurul orei 3 noaptea , dar practic eram la munca inca !
Răspuns la discuția Accident masina
Buna seara,
O masina de firma, nu este obligatoriu sa aiba casco ? pentru ca accidentul este ceva prevazut in legislatie, se poate intampla oricui !
Masina aceea nu am furat-o si nu am umblat de capul meu cu ea ! Au fost multi km de parcurs nu am primit cazare de-a lungul traseului !
Nu mi se pare deloc corect deloc asta ! practic angajatorul te pune sa-i indeplinesti o sarcina iar tu daca gresesti, fiind ca e omeneste sa gresesti sa platesti pentru asta !
Lucrez la o firma din romania in domeniul telecomunicatii si sunt delegat in spania sa lucrez, intr-un weekend seful meu m-a rugat sa merg dupa el la aeroport la o distanta de 600 km si m-am dus cu o masina cumparata de el din spania si l-am adus in orasul in care ne desfasuram activitatea deci inca 600 km, a doua zi m-a rugat sa-l duc inapoi la aeroport sa vina in romania si m-am dus ca om de buna credinta numai ca la intoarcere la cativa km de chiria noastra am avut un accident adica am lovit o alta masina obosit fiind .din fericire nu au fost victime nici macar julituri a venit politia si totul a decurs bine, asigurarea masinii mele o va repara pe cealalta, insa acum seful are pretentia de ai plati masina ceea ce mie nu mi se pare normal deloc deoarece; 1 eu sunt tehnician nu sunt sofer in contractul de munca; 2 din cate stiu orice masina care este incredintata angajatorului trebuie sa aiba asigurare casco; 3 eu nu am semnat nici o foaie cum ca as fi preluat aceea masina; 4 eu nu eram in timpul serviciului eram in timpul meu liber ; 5am incercat doar sa-l ajut .
Va rog ! cine are o parere despre asta sa imi spuna !
Va multumesc!