avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1820 soluții astăzi
Forum Activitate ComN

Activitate ComN

Buna seara! Am o mare problema.
Am inchiriat apartamentul unui cetatean sosit din USA si contractul a fost completat cu datele din pasaport. Astazi cand am fost la anaf, mi-au refuzat contractul caci nu are rezidenta sau un document de sedere in RO. Dansul are o fata in Ro de 45 de ani care refuza sa-l ajute cu sederea si rezidenta. Iar in America nu mai are nimic si nu vrea sa se mai duca.
Dansul are 88 de ani, cum sa-l dau afara din casa?
Ce sfat imi puteti da?
Multumesc
Multumesc. Este pictat pt familia mea, tot Baba.

BogdanGri a scris:

Buna ziua

Sunt obligatorii evaluarea (si evident autentificarea) numai daca doriti sa il vindeti sau sa il scoateti din tara sau daca doriti sa il asigurati.

Altfel nu este nevoie de evaluare/autentificare. Poate numai daca vreti sa fiti sigura ca intr-adevar este original.

Buna ziua. Daca am un tablou de Corneliu Baba, trebuie autentificat? Este semnat pe spate si a fost oferit familiei mele care se numeste Baba. Ce pasi trebuie sa urmez? Multumesc
Multumesc. Dar pana la a ne judeca stiu ca ma pot adresa primariei

POPA GHEORGHE a scris:

Daca nu intervine asociatia de proprietari si se rezolva pe cale amiabila, puteti deschide actiune in instanta pentru a obtine o hotarare definitiva.
Prin montaj, condensul trebuie colectat.

Buna ziua. Am urmatoarea problema; locuiesc la parter iar condensul de la apararele de aer conditionat al vecinilor de sus, etaj 1, 2, 3 si 4 cade pe peretele meu si am mucegai verde in casa si parchetul umed plus ca miroase. Am rugat vecinii, am pus anunt pe usa blocului si mi-au intors spatele ca au alta treaba. Va rog sa-mi spuneti care este cadrul legal de rezolvare a acestei situatii. Sunt disperata. Multumesc
Doresc sa platesc cotizatia de pensie (pt salariul min pe economie) pentru tot anul 2024, se poate? cat ar fi suma totala?
Buna ziua. Pentru intocmirea declaratiei unice pe anul 2024, care este salariului minim pe economie pentru calcularea sumei de asigurari de sanatate? Am imobile inchiriate. De suma CASS, beneficiez de servicii medicale sau trebuie sa mai platesc inca o data? Multumesc
Am un teren cu sora mea de 10 ha pe care intentionez s-l vandem. Problema este ca dupa tata am facut succesiunea eu, sora mea si mama. Un 2023 mama ne-a donat mie si sorei mele partea ei de teren. Intrebarea este daca il pot vinde sau trebuie sa astept 7-8 ani ca sa nu fiu taxata de stat cu impozitul de 80%. Multumesc
Multumesc foarte mult!

SCA IONESCU & NOVAC a scris:

Probabil în cartea funciara sunteți ambele surori proprietare pe suprafața de 10ha. Dacă ambele surori vindeți terenul, nu e nevoie sa îl împărțiți înainte.

Buna seara. Eu si sora mea avem in comun 10 ha teren arabil dat in arenda. Cu 2 ani in urma am facut cadastru pt tot terenul parintilor nostri. Intrebare, daca acum vrem sa-l vindem trebuie sa refacem cadastru cu 5 ha fiecare sau putem vinde cu vechiul cadastru si actele de mostenire de la parinti? Multumesc