avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 121 soluții astăzi
Forum Activitate Gstefan2007

Activitate Gstefan2007

Buna seara,
Daca o persoana este angajata full-time si are si un contract de munca part-time, care este timpul de lucru maxim pe care poate sa il aiba contractul partial? Ar putea avea o persoana 2 contracte full-time? Daca nu, puteti sa imi spuneti care sunt consecintele daca angajatorul la care are norma partiala i-ar modifica norma in 8 ore?
Multumesc anticipat!
Buna seara,

Va rog sa imi spuneti daca o persoana poate detine intr-o asociatie de proprietari si functia de casier si functia de contabil si titulatura de administrator. Daca acest lucru nu este posibil conform legii, dar exista in realitate, care ar fi repercusiunile?
Va multumesc anticipat!
Sunt parte vătămată întru-un dosar RCA. Nu am fost mulțumit de oferta inițială a asiguratorului așa că am cerut reanalizarea dosarului și am primit următorul răspuns:
”In urma reanalizarii dosarului de daune, va comunic urmatoarele:
Valoarea epavei (vehiculul avariat) a fost stabilita prin licitatatie la suma de 2540 lei.
Astfel, valoarea mxima de despagubire(VMD) este 15864 lei
valoare de piata – valoare epava= VMD
18404 lei- 2540 lei = 15864 lei
Pentru vanzarea epavei va rugam sa contactati ofertantul xxx la adresa de mail yyy@xxx.ro”
Menționez că valoarea de piață este aceeași din oferta inițială numai că atunci societatea de asigurări menționa că în cazul păstrării epavei vor reține 25% din valoarea de piață, așadar s-a schimbat numai modul de calcul al VMD.
Întrebarea este: dacă accept oferta actuală, sunt obligat să vând epava ofertantului indicat de societatea de asigurări? Conform cărei legi? Cum ar fi indicat să procedez dacă vreau să păstrez și să repar mașina (o am de noua și are numai 70 000 km la bord)