avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Activitate Claudiu218

Activitate Claudiu218

Da, asta este, multumesc mult @Silvia Zaharia :)
Salut,

Am citit o carte de civil acum ceva ani si din ce-mi anintesc, daca o persoana cumpara un bun pe care il achita in timp, iar datorita unor schimbari ale pietei ce nu pot fi prevazute la momentul achizitionarii bunului de niciuna dintre parti, bunul se devalorizeaza foarte mult, atunci debitorul poate cere instantei civile micsorarea datoriei pe care e obligat sa o plateasca, astfel incat pretul bunului sa corespunda pietei actuale.
Ratiunea din spatele acestei posibilitati ar fi fost avantajul foarte mare al unei parti datorat unor factori ce nu puteau fi luati in considerare.

Chiar exista chestia asta sau imi amintesc eu tampenii?

Multumesc
Răspuns la discuția Amenda RATB
UPDATE: A fost doar o eroare la plata salariului, iar restul banilor mi-au fost platiti de catre angajator. Se pare ca toata povestea cu RATB a fost doar coincidenta.
Discuție Amenda RATB
Buna ziua. In urma cu cateva zile am fost verificat de controlul RATB in tramvai. Mentionez ca am refuzat verificarea cardului abonament, am refuzat sa ma legitimez, doar am prezentat un card nominal reincarcabil pe care controlorii l-au scanat. Nu am semnat absolut nimic, mi s-au fluturat niste hartii prin fata si mi s-a spus ca mi-au facut o poza, ca m-au gasit in ceva baza de date a RATB si ca voi primi amenda acasa. Astazi la verificarea cardului bancar constat ca firma in cadrul careia sunt angajat m-a platit cu vreo 550 de lei mai putin.
As vrea sa stiu daca este posibil sa fiu identificat pe baza acelui card nominal reincarcabil din moment ce acesta nu se face pe baza unui act de identitate sau alte date personale; si as vrea sa stiu daca este posibil ca valoarea amenzii sa fi fost retinuta din salariu direct de la angajator fara ca eu sa fi primit orice fel de instiintare de la angajator sau de la alta autoritate publica.