avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate Mirabelamiri

Activitate Mirabelamiri

Răspuns la discuția Somaj
Va multumesc frumos!!! O seara buna!!!
Răspuns la discuția Somaj
Ne-a transmis doar ca se face concedierea conform articolului 65 alineatul 1 datorită dificultăților cu care ne confruntăm.
Răspuns la discuția Somaj
Chiar dacă stăm acasă in preaviz e obligat să ne plătească??? Actele le vom primi cand se termina preavizul.
Discuție Somaj
Buna seara!!! Suntem 20 de angajați care lucram la un hotel de 4*. Din cauza pandemiei s-a inchis locația și suntem in preaviz iar patronul zice ca singura variantă e sa ne bage in somaj, pt ca nu are alte venituri și nu putem beneficia de somaj tehnic. De ce nu putem beneficia de somaj tehnic din moment ce il da statul?? O seara buna!!!
Discuție Somaj
Buna seara!!! Am fost angajat la o firma doi ani mi-am bagat demisia si dupa doua saptamani m am angajat iar o luna cu carte de munca. Apoi iar am demisionat si am stat acasa 3 saptamani ....acum sunt angajat pe perioada nedeterminata la o firma. Pot beneficia de somaj dupa 2 luni daca sunt angajat pe perioada nedeterminata??? Va multumesc
Buna seara!!! Sunt salariana unei companii din 10.12.2012. In 15.02.2014 am intrat in prenatal-postnatal 3 ani.(11.04.2014 data nastere copil) In februarie 2017 mi s-a terminat CCC. In februarie 2014 m au chemat la lucru cateva zile apoi mi s a spus ca nu trebuia sa vin atunci si ca sa revin urmatoarea zi cand implineste 3 ani adica 12.04.2017. Asa am si facut am revenit pe 12.04.2017 si mi s a facut contractul de revenire cu 5.05.2017. Acum pe 8.01.2018 mi s a spus ca se restructureaza posturile si m a bagat in preaviz 20 de zile iar acum vor sa imi fac cerere de incetare a activitatii cu acordul partilor... nu pot beneficia nici de somaj... ce pot face in situatia asta??? Ce se intampla daca nu fac cererea sau daca nu o semnez??? Va multumesc