avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Activitate NBotezatu

Activitate NBotezatu

Buna ziua,
Vreau sa schimb acoperisul unei case din Constanta, cartier periferic, acoperis format din placi de azbociment, vechi de peste 45 ani (des intalnita la acea vreme-eternita) cu placi de fibrociment, cu aceasi forma si aceleasi dimensiuni.
Se stie ca placile de azbociment nu se mai fabrica, din considerente ecologice, "locul" acestora fiind oarecum luat de cele din fibrociment.
Spuneti-mi, va rog, este necesara autorizatie de constructie pentru aceasta schimbare?
Multumesc!
Buna ziua,
Ma numesc Botezatu Nicolae si sunt nascut in luna august 1958.
Am vechime in munca 38 ani din care 2 ani si 3 luni Gr. I-a si 17 ani si 8 luni Gr.II-a.
Vechimea in Gr.I-a este constituita din 9 luni angajat ca muncitor necalificat subteran la EM Lupeni, in timpul satisfacerii stagiului militar,conform Decretului 229/4.07.1978, Decret 215/1977, art.2, alin.2a si Ordin 50/19909 pct1,
anexa1, al.2 ( Adeverinta 9274 din 27/05/2014) si 1an si 6 luni ca electromecanic CF-TTR, Directia Cai Ferate Port-Constanta (adeverinta 1954/2017 eliberata de Compania Nationala de Cai Ferate, Regionala Constanta)
Pentru grupa II-a, am lucrat 17 ani si 08 luni, toti la Combinatul Petrochimic Midia, ca montor-reglor-testor ( SC Rompetrol SA-fost Combinatul Petrochimic Petromidia) in intervalul august 1983-aprilie 2001.
Din pacate softul prin care posez aceasta intrebare, nu permite atasare de fisiere (fac referire la adeverintele mentionate) dar la solicitarea dumneavoastra aceste pot fi trimise.
Doresc sa ma pensionez anticipat partial anul acesta, 2018, deoarece am serioase probleme cu sanatatea.
Conform software-lor gen "lapensie.com" sau altele pot depune dosar pentru pensionare anticipatata partiala incepand cu luna august 2018 urmand ca in februarie 2019 sa "ies" la pensie la limita de varsta beneficiind de reducerile perioadelor lucrate in Gr I-a, respectiv Gr II-a.
In GR. II-a am 17 ani si 08 luni la care conform Legislatiei se pot adauga cele 3 luni din GR I-a (1an si 6 luni+9 luni=27 luni-2ani si 03 luni) asta insemnand 17 ani si 11 luni in GR II-a, dar conform simulatoarelor de genul mai sus amintite, sunt luate in calcul doar 16 ani, ceea ce inseamna o reducere a varstei de pensionare cu 3 ani si 06 luni.
Spuneti-mi, va rog, ceea ce depaseste pragul de 16 ani Gr II-a, respectiv 1 an si 11luni chiar nu sunt luate in calcul pentru reducerea varstei de pensionare?
Respectuos, va rog,date fiind cele mentionate , spuneti-mi cand pot depune dosarul pentru pensionare anticipatata partiala, ce penelizari vor fi si deasemenea cand se va face trecrea la pensia pentru limita de varsta
Aceasta trecere va fi facuta la cerere sau din oficiu?
Multumesc!
Botezatu Nicolae
Este un proiect legislativ, inițiat de peste 30 de parlamentari de la PNL, este în dezbatere publică la Senat, care este prima cameră sesizată. Pentru a fi adoptat, el trebuie votat și în Camera Deputaților.
Din pacate, deocamdata nu este aprobat si de Camera Deputatilor.
NBotezatu a scris:

Buna ziua,
Propunerea legislativă pentru modificarea şi completarea Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, depusă la Senat, care prevede ca cererile de pensionare să poată fi depuse de beneficiari, la casele teritoriale de pensii, cu 90 de zile înainte de termenul de împlinire a vârstei de pensionare este valabila?

Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice. Alin. (2), (3) și (5) ale art. 103 se modifică și vor avea următorul cuprins:

„(2) Cererea de pensionare, împreună cu actele prin care se dovedește îndeplinirea condițiilor prevăzute de prezenta lege, se poate depune cu 90 de zile înainte de data îndeplinirii condițiior de pensionare, la casa teritorială de pensii competentă, în a cărei rază domiciliază persoana. Pentru persoanele din domeniul apărării naționale, ordinii publice și siguranței naționale, cererea de pensionare se depune începând cu 90 de zile înainte de data îndeplinirii acestor condiții, la casa de pensii sectorială competentă, în funcție de ultimul loc de muncă.”

Buna ziua,
Propunerea legislativă pentru modificarea şi completarea Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, depusă la Senat, care prevede ca cererile de pensionare să poată fi depuse de beneficiari, la casele teritoriale de pensii, cu 90 de zile înainte de termenul de împlinire a vârstei de pensionare este valabila?

Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice. Alin. (2), (3) și (5) ale art. 103 se modifică și vor avea următorul cuprins:

„(2) Cererea de pensionare, împreună cu actele prin care se dovedește îndeplinirea condițiilor prevăzute de prezenta lege, se poate depune cu 90 de zile înainte de data îndeplinirii condițiior de pensionare, la casa teritorială de pensii competentă, în a cărei rază domiciliază persoana. Pentru persoanele din domeniul apărării naționale, ordinii publice și siguranței naționale, cererea de pensionare se depune începând cu 90 de zile înainte de data îndeplinirii acestor condiții, la casa de pensii sectorială competentă, în funcție de ultimul loc de muncă.”
Buna ziua,
Sunt nascut in anul 1958, luna august ziua 26 si am o vechime de 36 ani si 10 luni din care 17 ani si 8 luni in grupa II-a si 1 an si 6 luni grupa I-a.
Deoarece am probleme serioase de sanatate, doresc sa ma pensionez anticipat partial.
Respectuos, va rog, spuneti-mi cand pot depune dosarul pentru pensie anticipat partiala, ce penalizari voi avea si cand indeplinesc conditiile pentru pensie limita de varsta .
Va multumesc!
Botezatu Nicolae