avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 731 soluții astăzi
Forum Activitate danut1977

Activitate danut1977

Buna ziua, am un dosar de executare din iulie 2012, creditul fiind declarat scadent anticipat in iulie 2010, In ianuarie 2018 KRUK renunta la executare in baza art 371 indice 5 lit. C. conform P.V. de incheiere a executorului. In iunie 2019 KRUK redeschide dosarul de executare la alt executor din alt oras. Contest, invoc prescriptia conform art. 709 alin.3, iar KRUK depune intampinare motivand ca nu a renuntat la executare ci a suspendat-o in baza art. 371 lit. b. fara a depune dovezi.
Este sau nu prescris creditul?
Sfat. Multumesc. In anul 2007 am facut un credit, din iulie 2009 (a inceput sa curga termenul de 3 ani) nu a mai fost platit. In 2012 (nu stiu luna) s-a obtinut incuviitarea executarii de catre un B.E.J. Tulcea, dosar care a fost lasat in asteptare nefacandu-se acte de executare. In ianuare 2018 am vrut sa deschid proces privind Perimarea, dar dosarul a fost retras de la executor de catre KRUK. in vederea solutionarii pe cale amiabila. In iunie 2019 Kruk trimite dosarul la BEJ Constanta in vederea altei incuviintari de executare. Fac contestatie, invoc prescriptia, iar in Intampinare Kruk, spune ca nu e prescris pe motiv ca cursul a fost intrerupt in anul 2012, iar primul dosar a fost inchis pe motiv de insolvabilitate, cu toate ca eu aveam bunuri care puteau fi urmarite si excutate. Mai pot invoca faptul ca intampinarea Kruk a fost depusa peste termenul dat de judecatorie (deci nu se iau in considerare cele expuse de ei). Multumesc mult.
Răspuns la discuția executare silita card cumparaturi
Multumesc. Am gasit: Rezilierea contractului: nerambursarea la termenele (lunare) şi în proporţiile solicitate de Bancă a creditului acordat de aceasta.
Buna ziua, in anul 2006 am contractat un card de cumparaturi de 2100lei , nu l-am achitat din anul 2009, am primit notificari pana in anul 2011 sa il achit, iar acum sunt executat silit pentru suma de 4600 lei. Contractul este incheiat pe perioada nedeterminata. In contractul de credit nu este specificat dupa cat timp de la neachitare devine scadent anticipat, rezultand astfel o impresriptibilitate a creditului. Din cate stiu creditul a fost vandut catre o firma de recuperare in anul 2012. Poate fi considerat acest lucru inceperea termenului de prescriptie?
Buna ziua, am solicitat ajutor public judiciar (1000 lei) pentru o contestatie la executare a unui credit. Judecatoria mi-a solicitat toate veniturile obtinute, eu fiind singura (salariul minim pe economie) si avand 2 copii minori in intretinere. Intrebarea este: pensia alimentara primita de la tatal copiilor este considerata venit? Am inteles ca alocatia este considerata venit.
Va multumesc anticipat.
Buna ziua, am gasit in cutia postala de la un executor pentru Prosperocapital, o notificare a cesiunii de creanta ptr un credit Bancpost din 2008. In notificare nu este mentionata DATA cesiunii. In anul 2010 Bancpost a obtinut la instanta incuviintare executare silita dar nu a mai continuat executarea, iar acum a vandut creditul. Cum este sanctionabil lipsa datei in contractul de cesiune? (oricum au trecut mai mult de trei ani)
buna ziua, in momentul de fata un executor urmeaza sa obtina o incuviintare silita pentru un credit din anul 2008 (credit de 6 salarii, care a devenit scadent anticipat conform contractului in anul 2010 cand am schimbat salariul la alta banca), Pentru a pregati contestatia am studiat dosarul azi, si am constatat ca, creditul a fost declarant scadent anticipat de catre Kruk in anul 2016 atunci cand banca a cesionat creditul. Ce fac acum? solicit eu bancii sa-mi comunice data scadentei anticipate a creditului conform contractului? Multumesc mult.
30.01.2013 – adresă Judecătoria de încuviințare executare silită (intre Secapital, Kruk si BEJ)
30.01.2013 – Proces Verbal BEJ de stabilire onorariu cheltuieli executare
11.02.2013 – Încuviințare executare emisa de Judecători
Am inteles ca este pe vechiul cod de procedura
Buna ziua, am solicita la BEJ copie dupa dosarul de executare 147 pagini (dosar din 2013), am constatat ca in perioada 2013 - 2018 sunt 3 perioade de 7-12 luni cand nu au fost emise acte de executare si am actionat in instanta acum. Poate ca pana la infatisare executorul sa introduca in dosar procese verbale incheiate la sediul BEJ intre acele perioade ca sa opreasca perimarea? Mentioneaz ca pana in 2018 nu am primit nici o hartie acasa de la executor in afara de cea din 2013 de titlul executoriu emis la judecatorie. Va Multumesc. PV la BEJ de actualizare a sumei de executare cu ocazia reducerii de TVA opreste perimarea?
Buna seara, va rog frumos sa imi spuneti daca un executor judecatoresc a obtinut in anul 2013 februarie, un titlu executoriu asupra mea, pentru un credit neplatit din anul 2009, nu am facut contestatie la executare atunci, iar acum dupa 5 ani (pe 05.02.2018), primesc o instiintare de blocare a conturilor bancare.
POATE EXECUTORUL ACUM SA IMI FACA POPRIRE PE SALARIU?
Ce pot face eu in acest caz? Sa invoc perimarea? Executorul a motiv ca
ma cautat acasa, la politie, dar nu ma gasit in acesti ani, cu toate ca eu nu mi-am schimbat locul de munca din anul 2000.
Multumesc. Cu respect.