avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate Iustin96

Activitate Iustin96

Buna ziua! As avea o intrebare legata de modul in care se acorda bursele de performanta la facultate, unde admiterea s-a realizat pe baza mediei de la bacalureat. Eu am dat bacalaureatul acum 8 ani si atunci era conditia ca in urma recorectarii lucrarii diferenta sa fie de minim 50 de sutimi pentru ca nota initiala sa se modifice, iar eu am primit doar 45 de sutimi la romana si nota nu s-a modificat. Insa, actualii mei colegi de facultate (care au sustinut bacalaureatul in acest an) au beneficiat de un alt sistem de notare, astfel incat orice sutime luata in plus dupa contestatie era luata in calcul. Facultatea a atribuit burse pana la media de 9.58 iar eu, daca as fi beneficiat de acelasi sistem de notare la bacalaureat ca si restul, ar fi trebuit sa am media 9,63 si sa primesc bursa, insa oficial media mea este de doar 9,48. Ma simt discriminat si as vrea sa stiu daca as avea sanse de castig daca fac contestatie la secretariat sau chiar in instanta. Multumesc anticipat!
Un angajat care este si pensionar poate beneficia de concediu medical? Multumesc!
Am specificat si "impozit diferentiat pentru fiecare mostenitor", cred ca asta se refera si la cat plateste fiecare...
Intre cele doua raspunsuri ale dumneavoastra mi se pare o contradictie... In primul mesaj ati spus ca obligatia de plata apare in momentul declararii bunurilor....Iar in al doilea ati spus ca impozitul aferent perioadei dintre decesul parintilor si venirea hotararii judecatoresti trebuie impartit in functie de bunurile atribuite fiecaruia... Intrebarea mea e de unde sa fi stiut dinainte de hotararea judecatoreasca cat impozit trebuia sa plateasca fiecare? Pana la acel moment impozitul nu trebuia achitat in mod egal de catre mostenitori?
Iar impozitul corespunzator perioadei dintre decesul parintilor si venirea hotararii judecatoresti trebuie achitat de catre mostenitori in mod egal?
Buna ziua! Va rog sa imi spuneti de cand se plateste impozitul diferentiat pentru fiecare mostenitor, dupa o succesiune la judecatorie. De la momentul deschiderii succesiunii sau de la momentul hotararii judecatoresti?
Buna ziua! Se mai poate obtine alta foaie legalizata pentru o succesiune obtinuta la judecatorie, avand in vedere faptul ca am incurcat-o cu o copie la xerox.
Discuție Bursa sociala
Buna ziua! Daca fac a doua facultate pot primi bursa sociala? As fi recunoscator daca imi poate raspunde cineva. Multumesc!
Buna ziua! Conform legislatiei in vigoare am inteles ca in calitate de student orfan de un parinte as beneficia de gratuitate la cazarea la camin ca student. Insa metodologia universitatii UMF Carol Davila, unde as vrea sa fac a a doua facultate, prevede ca studentii care fac a doua facultate la ei nu primesc loc la camin dar si ca orfanii reprezinta caz social. In acest caz legislatia nu ar trebui sa prevaleze? Nu stiu daca pot primi loc in camin.
Dar dreptul studentului orfan de un parinte de a beneficia de gratuitate la camin este stipulat in lege? As dori sa fac a doua facultate iar in regulamentul acesteia e specificat ca studentii la a doua facultate nu primesc loc la camin. Daca acest drept este instituit prin lege, nu ar trebui sa prevaleze in fata metodologiei de cazare a universitatii? Multumesc!