avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Activitate maria isabela

Activitate maria isabela

se poate acorda drepturilor salariale pentru perioada in care raportul de serviciu al unui functionar public a fost suspendat , actualizat cu rata inflatiei pana la data plati acestor precum si dobanzile legale, ca urmare a unei hotararii civile la care s-a facut recurs?
Multumesc!
Preluare datorii din caz de dezbatere a mostenirii.
Suntem 3 frații. Tatal meu a murit in 2018 si nu am dezbatut mostenirea pentru casa si teren. Mama traieste. Fratele meu a murit anul acesta, el nefiind casatorit si nu are copii. Cu cateva luni inainte sa moara a facut credite la banca. Ca sa dezbatem mostenirea după tata, noi ceilalti mostenitori o sa preluam datoriile fratelui meu?
Bunicul are un teren pentru care nu a dezbatut mostenirea atunci cand au facut dezbaterea pentru casa si l-au imputernicit la notar pe tatal meu sa faca el demersurile pentru actele casei . Intre timp unul din copii a murit (tatal meu), ei fiind 6 surori si un frate. Matusile mele doresc dezbaterea mostenirii pentru teren. Mostenitorii tatalui meu sunt: mama, sora mea, fratele m,eu si eu. Acum a murit si fratele meu. Pe fratele meu care nu are sotie si copii cine il mosteneste?
Buna ziua, cum interpretati art. IV din OUG nr. 130/2021 - Art. V. - In anul 2022, numarul maxim de posturi care se finanteaza din fonduri publice, pentru institutiile si autoritatile publice, indiferent de modul de finantare si subordonare, se stabileste de catre ordonatorii de credite astfel incat sa se asigure plata integrala a drepturilor de natura salariala acordate in conditiile legii, cu incadrarea in cheltuielile de personal aprobate prin buget.
Poate beneficia un functionar public de achitarea drepturilor salariale pe perioada suspendării fata de care s-a dispus prin hotarare definitiva amanarea aplicării pedepsei rezultate de 1 an si 1 luna inchisoare stabilind termen de supraveghere de 2 ani, acesta solicitand drepturile salariale in conformitate cu prevederile art. 622, alin. (1) din OUG nr. 57/2019 și art 86. alin. (3) din Legea 188/1999?
Exista vre-o exceptie prin care la o primarie cu 2100 de locuitori nu poti infiinta postul de consilier juridic?
Buna ziua, cum ar trebui sa arate adresa inaintata către judecatorie de catre secretarul general a documentelor dovedidoare prevazute la art. 114, alin. (2), lit a) -e) din Codul Administrativ?
Raportul camerei de conturi in urma efectuarii controlului la primarie se poate da si unei persoane fizice daca il solicita?
Sef de serviciu are calitatea de personal contractual.