avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate Flavflor petre

Activitate Flavflor petre

Răspuns la discuția Executare bun comun cu soția
Deși pare greu de crezut...chiar așa s-a întâmplat. În urma unei erori tehnice apărute la un autovehicul achiziționat în urma unui avans achitat în luna august2017 și primit în octombrie, după constatarea defectelor din fabrică auto a fost schimbat in decembrie. Între timp...viața bate filmul și doamna a schimbat numele prin căsătorie. Deși mașină înlocuită a venit pe numele de fată, nemaiavînd actul vechi a trebuit înscrisă mașină pe numele actual de căsătorie. Imediat cei de la primărie l-au înscris ca bun comun, deși pentru schimbarea mașinii soția nu a mai achitat nimic...s-au schimbat doar niște acte. Nu trebuie să vi se pară ciudat, dar în județul nostru programabile pentru înmatriculare se fac la 3 luni...de aici și problema cu timpul. Soția a mers la primărie sa o înscrie...eu când am constatat că este bun comun...era deja înscrisă. Cum am menționat în mesajul anterior...dacă eu am o problemă cu un credit angajat anterior căsătoriei, bunul poate fi executat? Și sub ce formă? Vă mulțumesc pentru înțelegere. Și cum ați spus dumneavoastra...viața bate filmul
Soția a achiziționat un autoturism pe numele de domnișoară. Din cauza unor probleme de ordin tehnic masina a fost înlocuită cu una nouă. Între timp ne-am căsătorit. În momentul înscrierii mașinii la primărie, sotia având alt nume(cel actual), mașina a fost trecută la primărie că bun comun ( 50% Soția, 50% sotul), considerandu-se bun dobandit in timpul casniciei. Bunul poate fi executat pentru un debit al meu dinaintea casniciei? Dacă Da, cum se execută Bunul? Putem face dovada că achiziționarea mașinii este în totalitate contribuția soției înainte de căsătorie. Încurcăturile acestea consideram că vin de la vânzătorul auto. Multumesc