avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 177 soluții astăzi
Forum Activitate Manih

Activitate Manih

Buna ziua
Sunt cetatean Roman, casatorita cu cetatean Britanic . Fiul nostru s-a nascut in 2004 in Ungaria, certificat de nastere eliberat de Autoritatile statului Maghiar ( tradus si legalizat in Engleza). La virsta de 1 an ne-am mutat in UK, unde locuim si acum. La nastere, pe certificatul de nastere este trecut 'fara cetatenie'. Mentionez ca are pasaport Britanic de la nastere cetatenie Britanica ( dupa tata). Stiu ca are dreptul si la cetatenie Romana si as dori sa ii fac ID si pasaport Romanesc, in special ca in Julie implineste 14 ani. Am incercat sa intregistrez certificatul de nastere la Londra - dar am primit un raspuns 'telegrafic' de la Consulatul Roman de la Londra cum ca cererea mea nu poate fi procesata in UK, fiindca nu are certificat de nastere eliberat in UK si sa solicit asta in Bucuresti la Primaria Sectorului 1. In documentele necesare mi se cere printre altele dovada a cetateniei Romane. Presupun ca se refera la mine (mama) ca cetatean Roman,cu ID si pasaport. Dar daca se refera la minor... cum pot sa dovedesc, ca de fapt asta doresc sa obtin- cetatenia Romana pentru el. As dori sa ajung cu el intr-una din vacante sa rezolvam si as vrea sa am o lista cu ce acte ne trebuiesc sau aideal ar fi sa ajung eu fara el daca se poate. Va multumesc anticipat pentru ajutor. Marina H