avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 269 soluții astăzi
Forum Activitate ALEXANDRANICOLETA

Activitate ALEXANDRANICOLETA

Si un act de partaj voluntar între părinții mei și părinții tatălui meu pe casa și terenul unde este construit casa! O întreaga nebunie! Am dus și aceste acte la notar, mi sa cerut actul de deces al străbunicii, va trebuii sa caut acum in carul cu fan! Pana la urma mi sa făcut o programare sa merg cu mama și cu 2 martori inseamna ca incep sa, se aseze lucrurile
Mulțumesc frumos pentru răspuns! Tocmai ce am aflat ca în urma divorțului dintre părinții mei nu sa făcut partaj avand și mama dreptul la casa și pământ! Ulterior din a doua căsnicie a mamei a mai rezultat un copil drept urmare o sa am nevoie și de mama la dezbaterea succesiunii! Există un act de întreținere între părinții mei și strabunica
Si dupa 3 ani ca să obțin certificatul de moștenitor nu trebuie sa deschid succesiune?nu înțeleg cum un defunct mai devene proprietar daca el a decedat în acești 3 ani! Eu practic fiind fiica moștenitoare în lipsa actelor de proprietate aștept 3 ani ca mai apoi sa fac succesiune în urma acestor cadastre și anexe care figurează tatăl meu decedat la primărie?
Ce pasii trebuie sa urmez mai exact după acești 3 ani?
Mulțumesc pentru răspuns! Dreptul la proprietate în urma cadastrarii se facă cui? Dacă tatăl meu a decedat! Chiar nu știu ce sa fac și cum sa procedez! Nu am acte de proprietate pe numele tatălui, decât cele de la primărie cele de rol unde el a plătit impozit pe ca să si pământ! Iar apoi sau făcut cadastrele! Cum procedez peste 3 ani dacă el a decedat în timp ce au fost gata aceste cadastre!
Bună ziua! Tatăl meu a decedat anul trecut ! Sunt singurul copil! Am fost la notar sa fac taxa de succesiune cu actele de la primărie adeverința de rol și cadastrul ce sa făcut gratuit în localitate! Mi sa spus ca abia după 3 ani pot devenii moștenitor! Si atunci ce pasii va trebui sa urmez? Mulțumesc frumos
Va rog din suflet sa ma ajutați cu o nelămurire! Am aflat ca sunt însărcinată! Perioada lucrata este ianuarie - septembrie 2021 si Februarie 2022 pana in prezent !Data probabila a nașterii va fi începutul lunii februarie 2023!Ma ajuta lunile din 2021 si cele de anul acesta pana in prezent pentru cele 12 luni lucrate in ultimele 24 anterior nașterii copilului?Va mulțumesc din suflet!
Bună seara! As dori sa știu dacă perioada in care de la servici am fost plătiti cu 75 %pe timpul pandemiei se ia in considerare ca vechime? Eu sunt însărcinată si as dori sa știu daca acea perioada o pot adăuga la cele 12 luni lucrate in cele 24 anterior nașterii copilului!
Bună seara! Eu și prietenul meu urmează sa avem un copil!Nu suntem căsătoriți, el își va asuma copilul și îl va trece pe numele lui! Va putea beneficia el de indemnizație crestere copil? Eu nu lucrez! Mulțumesc
Suntem de acord întru totul, însă am dorii custodia comuna a copiilor dar cu domiciliul la tata! Nu sunt divergențe de nici un fel din nici o parte, totul se întâmplă de comun acord! Va mulțumesc pt răspuns!