avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters461809

Activitate ContSters461809

Ok, atunci sa luam worst case scenario. Daca m-ar da in judecata pentru pensie alimentara. Stiu ca e maxim 25%. Insa, cum se calculeaza de fapt procentul? Se ia in calcul si venitul mamei? Se negociaza? Ca daca e maxim 25% inseamna ca se poate da si mai putin. Si cum se poate demonstra de cati bani exact are nevoie un copil sa traiasca lunar?

Incerc sa inteleg, daca macar as putea sa obtin ceva mai mic de 25% pentru pensia alimentara.

Multumesc!
1. Nu ma intereseaza nici ea, nici copilul, nu vreau neaparat avort, vreau doar sa nu fiu implicat
2. De ce sa platesc pensie alimentara cand acest copil este rezultatul unei viclenii si nu este facut in urma unei promisiuni a mea de casatorie/ copii/ etc, este nascut dintr-o premeditare si doar ea il doreste? Care este logica?
Salut,

Am decis sa am o relatie cu o colega de munca, imediat dupa divortul meu. I-am zis ca incercam si vedem ce iese. Eu eram depresiv, mersesem la psihiatru sa iau antidepresive si somnifere si, in acelasi timp, si la psiholog. M-am culcat cu ea de doua ori. Din cauza depresiei si a pastilelor, nu puteam sa am erectie suficienta. Ea m-a asigurat ca nu e in perioada fertila si ca e ok sa facem sex fara preservativ avand in vedere ca nu aveam pe ce sa il pun. Dupa ce m-am culcat a doua oara cu ea, m-am despartit de ea, mi-am dat seama ca nu o iubesc. Am blocat-o pe whatsapp/ telefon/ etc si asta a fost.

Saptamana trecuta, mi-a contactat unul din prietenii super buni sa ii zica pe facebook ca sunt sanse uriase sa fie insarcinata cu mine si ca eu nu vreau sa recunosc copilul. Cu mine refuza sa vorbeasca.


Traiesc o perioada de cosmar, nu stiu daca e sau nu insarcinata, nu pot afla deoarece refuza sa comunice cu mine, iar daca chiar este, nu vreau sa am un copil pe care doar ea il vrea si cu o femeie care m-a pacalit si e complet nebuna si obsedata.

Daca copilul este real, dar inca nenascut si inca in perioada in care se poate face avort, pot face ceva sa nu il recunosc chiar daca ma va da in judecata mai tarziu pentru paternitate? ( ca sa nu fiu obligat sa ii platesc banii pentru santajul numit copil )

De asemenea, mi-a agasat prietenii cu intrebari legate de mine, fratele ei ma acuza pe whastsapp, o pot da in judecata de hartuire si santaj?

Traiesc o drama, nu vreau sa se aleaga praful de mine din cauza unui context nefericit si a unei pacaleli.