avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 478 soluții astăzi
Forum Activitate Andreiiiy

Activitate Andreiiiy

Buna ziua,

Am fost anul trecut implicat intr-un proces. La ultima sedinta din Decembrie 2018, ca informatii despre dosarul penal aveam asa:
Complet: P1 CP/Fond
Tip solutie: Solutionare
Solutia pe scurt: Admite cererea de Parchetului de pe langa Judecatoria ... de confirmare a renuntarii de la urmarirea penala...etc
Document: Incheiere finalizata (dezinvestire)

Astazi, m-am gandit sa mai intru odata pe portalul de la justitie sa mai verific odata dosarul. Am observat ca a mai aparut o sedinta, pe 01.04.2019, in care apar urmatoarele detalii:

Tip solutie: termen preschimbat
Solutia pe scurt: termen preschimbat

Daca la sedinta din Decembrie s-a dat solutionare si s-a admis cererea de confirmare a renuntarii urmaririi penale, de ce a mai aparut o sedinta si ce semnificatie are? Ar trebui sa-mi fac griji?

Multumesc mult pentru ajutor!
Răspuns la discuția Condamnare penala
Detinere si vanzare ilegala de articole pirotehnice (artificii, petarde).
Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati cu informatii legate despre urmatorul subiect:

In cazul in care s-a savarsit o infractiune care are ca pedeapsa inchisoare de la 3 luni la 1 an sau amenda, exista posibilitatea sa nu se inceapa urmarirea penala, sa nu fie condamnare, dosar penal? Daca da, care sunt conditiile?

Si daca incepe urmarirea penala, cum se alege intre inchisoare sau amenda?
Si sum se alege intre inchisoare cu suspendare, executare sau munca in folosul comunitatii?

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Achizitie apartament cu ipoteca
Multumesc pentru detalii!
Voi cumpara apartamentul din resurse proprii.
De la banca au ridicat acordul.
Nu stiam de partea cu acordul de la fondul de garantare..
Răspuns la discuția Achizitie apartament cu ipoteca
Multumesc pentru detalii!
Voi cumpara apartamentul din resurse proprii.
De la banca au ridicat acordul.
Nu stiam de partea cu acordul de la fondul de garantare..
Nu doresc sa fac precontract!
Buna ziua!
Doresc sa achizitionez un apartament, care, la randul lui, a fost achizitionat prin programul "prima casa", in urma cu 7 ani. Proprietarii mai au inca rate la el. Intrebarea este daca ma afecteaza pe mine cu ceva si care ar fi procedura de achizitie in acest caz? Ce ar trebui sa stiu si sa fac, astfel incat sa nu ma trezesc cu surprize?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri/recomandari!