avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate Lazar Dorin

Activitate Lazar Dorin

Multumesc pentru raspuns. Insa tot nu m-am lamurit. As vrea sa stiu daca la momentul casatoriei se poate face vreun act astfel incat, in cazul unui eventual divort, celalalt sot sa nu aiba niciun drept de creanta, chiar daca a platit rate. Adica sa se stabileasca inca de la casatorie ca renunta la drepturi pentru bunul respectiv.
Buna ziua,

Am o intrebare legat de regimurile matrimoniale. Situatia este urmatoarea: la momentul casatoriei, unul dintre soti detine o locuinta cumparata prin credit imobiliar dar neachitat inca.
Este posibil ca celalalt sot sa renunte definitiv la drepturile pentru acea locuinta, chiar daca restul ratelor vor fi platite la comun? Iar restul bunurilor dobantite dupa casatorie sa fie comune?
Am intrebat doi notari si ambii mi-au spus ca in cazul unui eventual divort, in regimul comunitate legala, sotului care a cumparat imobilul i se va cuveni partea achitata inainte de casatorie iar restul se va imparti.

Multumesc!
Imi cer scuze, am citit repede, nu am inteles bine si am raspuns in graba. Nici vorba sa fac petitii pentru demolarea Palatului Cotroceni. Dar acea cale ferata la care ma refer nu cred ca este un bun cu valoare istorica, ci doar o bucata de fier care incurca traficul.
Buna ziua,

Va recomand sa faceti si o petitie catre Primarie/Serviciul de Circulatie Rutiera, prin care sa cereti repozitionarea trecerilor de pietoni. Nu strica sa incercati!

O zi buna!
Toate la timpul lor, pentru moment mi se pare foarte importanta problema asta, si daca se va rezolva, cu siguranta o sa mai fac si alte petitii.
Buna ziua,

Am trimis o petitie catre Primaria Municipiului Bucuresti, cerand scoaterea sinelor neutilizate de cale ferata care traverseaza sectoarele 5 si 6 .De la strada Progresul, si pana in partea de vest a centurii feroviare, tronsonul de cale ferata "taie" strazi importante (intersectia de la Razoare, Bd Vasile Milea, Lujerului, Moinesti, Valea Cascadelor, etc). In aceste zone apar frecvent gropi, sunt denivelari periculoase, si se cheltuie multi bani pentru intretinerea partii carosabile.

Petitia mea a fost redirectionata catre CNCF "CFR" SA, de la care am primit raspunsul urmator:

“Linia de cale ferata mentionata apartine Sucursalei Regionale CF Bucuresti, linie interoperabila care face parte din domeniul public al statului.
Pe aceasta linie nu se mai desfasoara activitate de transport feroviar, astfel ca, s-au efectuat demersuri si s-a inaintat spre aprobare documentatia in vederea casarii liniei, iar acest lucru este posibil doar dupa parcurgerea tuturor etapelor necesare, in conformitate cu legislatia in vigoare de casare a mijloacelor fixe, de trecere din domeniul public al statului in domeniul privat al CNCF "CFR" SA prin Hotarare a Guvernului, la propunerea CNCF "CFR" SA."

Ce ma sfatuiti sa fac ca sa accelerez lucrurile? Nu ma pricep foarte bine, si mi se pare ca ma cam duc de nas.

Multumesc,
O zi cu spor!
Buna ziua,

Exista vreo reglementare despre ocuparea parcarilor publice de masini puse la vanzare? In fata blocului meu este parcare publica, locurile nu se pot cumpara de la primarie, si sunt multe masini cu anuntul in geam. Eu si ceilalti locatari suntem revoltati ca nu mai avem locuri de parcare din cauza samsarilor care aduc fiecare cate 3-4 masini (drept dovada, acelasi numar de telefon la mai multe masini). Ce putem face?

Va multumesc!
Buna ziua,

Sunt exact in aceeasi situatie. Ati mai aflat ceva? Exista vreo sansa sa beneficieze si absolventii fara diploma?

Multumesc
Buna ziua,

Lucrez in domeniul IT si am urmat cursurile Facultatii de Matematica si Informatica din cadrul Universitatii din Bucuresti. M-am inscris in anul 2012 si trebuia sa termin in 2015, dar am promovat toate examenele abia in februarie 2017. In prezent nu mai sunt inmatriculat in anul universitar 2017-2018, dar m-am inscris pentru prezentarea lucrarii de licenta in iunie. Pana atunci, pot beneficia de scutire de impozit? Departamentul HR mi-a transmis ca in cazul meu nu se poate.

Va multumesc anticipat!