avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Activitate Bogdan_C93

Activitate Bogdan_C93

Multumesc de raspuns! Deci bariera ar trebui sa fie bun comun al tuturor proprietarilor.
Am pus eu gresit intrebarea, nu vreau sa ajung cu masina pana la usa apartamentului, nu vreau nici macar sa mai parchez pe vreun loc, pentru ca am vazut ca oamenii pot fi atat de ranchiunosi si rai, chiar daca am folosit locuri care deocamdata nu sunt ocupate de proprietarii lor, ce vreau e doar sa pot ajunge cu masina mea sa las bagaje, cumparaturi, cu masina de mobila, cu salvarea etc in fata scarii. Atunci cand plec in vacanta nu pot chema taxiul la scara, nu ii pot ridica bariera ca sa poata sa ajunga la scara ci trebuie sa merg cu trollerele dupa mine pana la iesirea din complex la bariera, ceea ce mi se pare absurd, atata timp cat bariera aia s-a luat si din banii mei, din fondul de investitii, de rulment si de ce s-a mai platit. Mai grav e atunci cand am nevoie de asistenta medicala pentru vreo urgenta, asistenta medicala pentru care cotizez luna de luna si nu voi putea beneficia asa cum beneficiaza toti ceilalti oameni care cotizeaza, in cazul acela salvarea nu poate ajunge in fata scarii pentru a facilita transportul cu targa, Doamne fereste, sau interventia rapid ci trebuie sa astept un vecin care are loc de parcare si automat si acces sau vreun vecin care nu l-a suparat pe presedintele de bloc si nu i-a cazut in dizgratie.
Deci tot ce vreau e asta, sa pot ajunge in fata scarii pentru cazurile in care am nevoie


editat : citare raspuns anterior
p.s.
Nu mai citati raspunsurile primite , in intregime.
Buna ziua, am o intrebare si va rog sa ma ajutati cu lamuriri competente, eu unul nu cunosc legislatia in domeniul acesta asa ca am nevoie de ajutorul vostru.
Situatia sta in felul urmator, locuiesc intr-un imobil care are parcare supraterana si subterana, in cadrul complexului amenajat cu curte interioara.
Asociatia de proprietari a montat bariera la intrarea in complex si initial s-a acordat dreptul tuturor locatarilor, proprietari, chiriasi, prin apelarea unui numar unic de telefon pentru ridicarea barierei, cei care au loc de parcare si cei care nu, ceea ce era si normal, dupa discutii privind privarea de dreptul de acces la proprietate.
Intre timp am avut o disputa personala cu cel care e presedintele asociatiei si mi-a fost retras dreptul, eu personal neavand un loc de parcare cumparat sau inchiriat. De-a lungul timpului am ocupat locurile care au proprietari, toate avand de fapt, dar cele care nu erau ocupate momentan, adica cele care nu aveau proprietarul mutat in bloc la momentul acela, parcand cu numar in geamul masinii. Dar pentru ca suntem oameni si pentru ca uneori nu ne putem intelege sau pur si simplu ranchiuna e mare am ajuns la o disputa si dreptul de ridicare bariera mi-a fost retras.
Spuneti-mi ce pot face din punct de vedere legal, deoarece este un abuz lucrul asta, nu mai pot ajunge la scara in cazul in care am de lasat bagaje, am de descarcat mobila sau daca am nevoie de salvare, trebuie sa astept sa imi deschida un vecin.
Tot ce vreau este sa pot ajunge in fata scarii pentru motivele invocate, nu ma mai intereseaza si nu vreau sa mai parchez pe locurile lor dar vreau sa am acces auto la proprietatea mea privata.
Multumesc anticipat!