avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate onicar98

Activitate onicar98

Răspuns la discuția munca la negru


onicar98 a scris:

Cineva ?

Ma poate ajuta cineva ?
Răspuns la discuția munca la negru
Cineva ?
Discuție munca la negru
Am impacat o lucrare de amenajari interioare cu o doamna, in valoare de 7500 lei. Am dus lucrarea pana la bun sfarsit,a iesit foarte frumos chiar si doamna fiind multumita. Dupa cateva zile ma sunat si ma intrebat daca ii pot scoate o factura iar eu iam spus de la bun inceput ca nu am firma. Ea mi-a spus sa ii dau toti banii inapoi + banii pe materiale ca altfel ma da in judecata. Nu i-am dat banii si ma dat in judecata. A declarat la politie ca lucrarea a fost un dezastru si ca i-am furat 2 sueubelnite si o cumpana in valoare de 5000 lei(nebunie curata,doua surubelnite sa coste 5000lei). Am poze cu lucrarea respectiva,plus filmari facute cand am plecat de acolo in care doamna se juca cu noi pe strada,ne fugarea sa ne gadile si tot felul de jocuri , adica noi ne intelegeam perfect acolo. Ce pot patii in judecata ? Pot risca dosar penal sau inchisoare avand in vedere ca mai am un dosar penal? Poate sa ma bage la puscarie ? Am poze ce dovedesc ca a iesit o frumusete in casa la ea...
Răspuns la discuția URGENT -doua dosare
Am vazut raspunsul pe portal. Este 1 an si 3 luni cu inchisoare. Am sa fac recurs dar va rog dati-mi orice modalitate sa scap tot cu suspendare...am facut fapta in timpul termenului de supraveghere iar pe declaratii scrie ca am mers doar 20m cat am intors un moped si atat...va rog
Răspuns la discuția URGENT -doua dosare


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Art. 91 Cod penal, am scris eu gresit.

Am inteles,si este valabil chiar daca este facuta in termenul de supraveghere nu ? Am citit si indeplinsc conditiile. Deci asta inseamna ca pot scapa tot cu suspendare ?
Răspuns la discuția URGENT -doua dosare


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca pentru ultima infractiune sunteti condamnat la o pedeapsa cu inchisoarea, se anuleaza suspendarea urmand ca pedeapsa pentru noua infracţiune şi pedeapsa anterioară sa se contopeasca potrivit dispoziţiilor de la concursul de infracţiuni(se aplică pedeapsa cea mai grea, la care se adaugă un spor de o treime din cealalta pedeapsa).
Instanţa poate dispune suspendarea executării pedepsei rezultante, dacă sunt îndeplinite condiţiile prevăzute în art. 91 C.P.P.

Va multumesc pentru raspuns. Dar ART 91 vad ca este avocatul din oficiu. Nu prea am inteles exact sincer sa fiu. Mentionez ca noua infractiune este facuta in termenul de supraveghere. Deci presupun ca prin "contopire" am sansa ca procurorul sa hotarasca marirea suspendarii ? Adica sa nu fac cu executare ?
Am un dosar penal in care am primit 1 an cu inchisoare cu suspendare pentru condus fara permis (moped). Azi dimineata am mai avut un proces tot pentru aceasi infractiune (facuta in termenul de supraveghere)si procurorul a spus in felul urmator " propun contopirea pedepselor" si a ramas in pronuntare care mia spus ca o sa vina acasa o foaie cu pedeapsa pe care o da. Ce inseamna contopirea pedepselor ? Dar va rog sa imi explicati fara termeni juridici...fac inchisoare sau prelungeste suspendarea...
Răspuns la discuția contopire pedepse
Nimeni ?
Răspuns la discuția contopire pedepse
Va rog,am nevoie de informatie urgent
Am un dosar penal in care am primit 1 an cu inchisoare cu suspendare pentru condus fara permis (moped). Azi dimineata am mai avut un proces tot pentru aceasi infractiune si procurorul a spus in felul urmator " propun contopirea pedepselor" si a ramas in pronuntare care mia spus ca o sa vina acasa o foaie cu pedeapsa pe care o da. Ce inseamna contopirea pedepselor ? Dar va rog sa imi explicati fara termeni juridici...fac inchisoare sau prelungeste suspendarea...