avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate specgogu

Activitate specgogu

Vand Cartea "The ultimate EU test book - 2010 edition" by Andras Baneth. Nu exista in Romania. Este ultima editie 2010, aparuta anul acesta in Februarie si adaptata noilor cerinte ale examenului. In mod normal ,comanda din strainatate dureaza minim 2 saptamani, in cazul in care o gasiti si nu s-a epuizat stocul. Pt detalii contactati-ma la tel (0 7 4 9 9 9 7 7 0 5). Pret: 550 RON
Multumesc pentru raspuns.
Societatea foloseste materiale achizitionate pe numele sau, de la alte societati comerciale (EX: GENERAL BETON, BRICOSTORE, ETC), materiale pentru care a platit TVA-ul aferent. Contractul este incheiat intre mine, persoana fizica si societatea comerciala.
Am inceput in anul 2008 constructia unui imobil S+P+4 in regie proprie, autorizatia de constructie fiind emisa pe persoana fizica. Dupa aproximativ 8 luni am intrat intr-un impas financiar si am semnat un Contract de Asociere in Participatiune cu o Societatea Comerciala. Aceasta se obliga sa termine constructia, iar eu am obligatia sa-i cedez nivelurile S+P, care vor fi transformate in spatiu comercial. Contractul nu este autentificat la notar.

Intrebarea este: Societatea Comerciala are dreptul de a cere deducerea TVA-ului (aproximativ 83.000 RON) pentru materialele folosite?
Răspuns la discuția TAXARE INVERSA!!!!!!!!!!!!!!!!
(3) In intelesul prezentului titlu prin cladire se intelege orice constructie legata nemijlocit de sol avand una sau mai multe incaperi si care serveste la adapostirea de oameni, de animale si/sau de bunuri mobile corporale. Prevederile art. 160¹ se aplica numai pentru livrarea ca atare a unei cladiri sau a unei parti de cladire, dar nu se aplica pentru contractele de constructii-montaj avand ca obiect construirea unei cladiri sau a unei parti de cladire care se considera prestari de servicii.

... deci nu se incadreaza la taxare inversa din ce inteleg eu.