avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate arimed

Activitate arimed

Buna ziua,

Am o problema si am incredere ca ma puteti ajuta cu un sfat.

La magazinul la care lucrez a fost comis un furt. Problema aparuta este ca usa nu a fost fortata, persoanele ce detin cheie fiind considerate printre primii suspecti...implicit eu.

Problema mea este ca eu am incuiat ultima...iar acum toate acuzatiile cad in capul meu....ca m-am vorbit cu firma de paza sa las usa deschisa si altele.
La politie am tot fost pentru declaratii...am inteles ca urmeaza si un test cu poligraful la care am fost de acors sa merg.
As dori sa stiu din partea dumneavoastra ce se poate intampla daca se dovedeste ca am uitat usa deschisa.....ceea ce nu cred..dar ei spre asta vor sa tinda.
Mentionez ca NU AM FURAT BANI si nici NU AM COMPLOTAT cu cineva.

Va multumesc anticipat!
Eu inteleg ca sunt asa de intrepretabile dar totusi...pot face o reclamatie sa verifice cineva asociatia...sa vada daca au acele hotarari..macar la OPC..ORICE reclamatie.....simt nevoia.
Multumesc mult pentru raspunsuri.

As dori sa stiu care sunt metodele legale prin care pot trage la raspundere aceasta asociatie de proprietari....plangere..reclamatie...judecata?

Astept raspunsurile dumneavoastra!
Multumesc!
Buna ziua!

Va rog a ma ajuta din punct de vedere legal.
Am probleme cu adminitratora care mereu ma baga la intretinere chiar daca nu sunt.

Primul incident a fost in momentul in care prietena mea s-a mutat la mine si a fost trecuta la intretinere pentru cateva zile..mai putin de 15 zile cat este legal. Pentru acest incident pot dovedi prin acte care este ultima ei zi de serviciu al prietenei in alt judet (in Bucuresti, fata de Constanta unde este locuinta).

Al doilea incident a fost in momentul in care mi-am achizitionat o noua locuinta si m-am mutat. Am ramas la intretinere 2 luni iar adminitratora nu a vrut sa ne scoata de la intretinere nici cu cerere scrisa, pe motiv ca ne-a vazut venind (veneam sa ne luam zilnic parte din bagaje deoarece nu ne-am grabit sa o eliberam), dar nu am dormit nici o noapte.
Pentru acest incident pot dovedi cu contractul de cumparare si cu declaratii ale fostilor proprietari in legatura cu data de mutare in noua locuinta.

Va rog a ma lamuri daca o pot da in judecata sau ii pot face vreo reclamatie in baza acestor dovezi.

Astept cu interes raspunsul dumneavoastra!
Multumesc anticipat!
Buna ziua,

As dori sa ma ajutati si pe mine intr-o problema juridica.

Acum un an am cumparat o garsoniera; aceasta este situata la marginea culoarului langa geam. Cand m-am mutat am schimbat si geamul de pe hol cu unul termopan (fiind unul vechi si urat).
In acest moment vand garsoniera si din cauza unor divergente cu administratora as dori sa stiu daca exista vreo baza legala prin care pot cere asociatiei o anumita renumeratie, avand in vedere ca acest geam se afla pe scara blocului?
Sau ce alte posibilitati exista?

Astept raspuns din partea dumneavoastra!
O zi buna!
Buna ziua,

As dori si eu un ajutor juridic din partea dumneavoastra.

Am o garsoniera unde nu a locuit nimeni vara aceasta, nefigurand nimeni la intretinere. La sfarsitul verii am aflat ca trebuie sa platesc o data la 3 luni 1 persoana la intretinere intrucat nu am apometre ci sunt in retea cu tot blocul. Dar nu inteleg daca are o baza juridica sa imi ceara asa ceva.
Va rog a ma informa daca exista vreo baza juridica pentru care pot sa fac o plangere si unde anume ma pot adresa.

Astept cu interes raspunsul dumneavoastra!
O zi buna!
Răspuns la discuția Angajare somer
Buna ziua,

As dori sa stiu care sunt actele ce trebuie completetate pentru obtinerea celor 7 salarii compensatorii si de asemenea as dori sa aflu daca trebuie completate cu adresa vechiului domiciliu sau cel nou?

Din cate stiu am de completat:
- o adresa catre AJOFM din care sa reiasa ca sunt angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata, localitatea si distanta fata de domiciliu stabil.
- o adresa catre AJOFM din care sa reiasa ca nu am avut raporturi de munca in ultimii 2 ani
- adeverinta ca am fost in activitate
- ANGAJAMENT (anexa 13). Acesta trebuie completat de mine la sediu AJOFM? :-/
- adresa catre AJOFM completat de mine ca sunt angajat in baza contractului numarul....

Va rog a imi spune daca pot gasi astfel de informatii pe site-ul avocatnet.ro

Multumesc mult!
Răspuns la discuția Angajare somer
M-am lamurit in legatura cu acea conventie, dar acum as avea alta nelamurire legata de contract.
Deci:
- eu incep contractul de la 01.04.2008
- conventia o predau in Buzau la 31.03.2008 (mi s-a zis din partea lor ca se poate aduce si in ultima zi)
- contractul meu de munca l-a depus deja ITM Constanta pe data de 21.03.2008 (abia acum am aflat de depunerea lui). Vream sa stiu daca depunerea si inregistrarea acestui contract cu o data asa devreme imi creeaza mie probleme cu somajul si altele?

Va rog pe cat posibil un raspuns cat mai urgent!
Multumesc din nou pentru sprijinul acordat!
Răspuns la discuția Angajare somer
Draga adelaida_07,

Multumesc mult pentru raspuns. M-ai lasat fara intrebari majore.

Posibil sa mai am mici nelamuriri, dar in mare stau mai linistita acum.
Vream sa mai verific daca am inteles bine:
-pentru "Situatia privind locurile de munca vacante" (acea anexa1) nu este nevoie de conventie intre angajator si AJOFM.

MULTUMESC!!
Răspuns la discuția Angajare somer
Lamurita in legatura cu deplasarea, dar inca nu am inteles in lagatura cu cei 2 ani in care trebuie sa pastrez relatiile cu angajatorul.
Ma pot muta la alta firma dc sunt de acord ambele parti?