avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Activitate Olga Magdalena Sprimont

Activitate Olga Magdalena Sprimont

Bună seara, am nevoie sa ma lămuriți va rog, în legătură cu un drum privat de servitute, ce a fost mâncat de vecinii mei, care au pus gardurile aproape pe jumătatea drumului, ce făcea în acte 4m lățime. El a fost aprobat asa de primăria Crevedia în 2007 aproximativ. Curtea mea vine în capătul drumului, acolo se înfunda drumul, în poarta mea. Mai dețin terenul din stânga, paralel cu casele vecinilor și terenul este vecin cu drumul acesta. Deci terenul meu care e vecin cu drumul mâncat, vreau sa știu dacă îl pot imprejmui în condițiile în care acest drum unde sunt și eu coproprietar, este acum îngustat la 2m. Vecinii nu vor sa ma despăgubească și sa le las metrii furați, invocând ca primăria nu poate sa îmi dea autorizație de împrejmuire pt ca nu întra pompierii. Dar codul civil nu este încălcat de ei? Ce poate sa facă primăria în astfel de cazuri? Ma poate obliga la vreo retragere? Menționez ca am cota parte din drumul mâncat și drumul este privat. Dacă pun gardul, va rămâne drum privat de 2m jumătate, sau chiar 2 în anumite locuri. 2 case au cadastre suprapuse cu cadastrul drumului si firma respectiva de cadastru este colaborator cu primăria. Încep sa spună chiar ei ca ma obliga primăria la o retragere. Probabil pt intimidare? Am demarat acțiune de actualizare a documentației cadastrale a drumului, deoarece acum în cartea funciara apare cu "geometrie nu a fost găsit". Va mulțumesc anticipat.