avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 296 soluții astăzi
Forum Activitate marianad.

Activitate marianad.

Multumesc mult
Vreau sa o donez ocolului silvic Plopeni, cel care a emis titlul de propietate,va rog,explicati-mi cum procedez?
Buna ziua,
Am un titlu de propietate pentru padure(este mentionat impreuna cu restul mostenirii in cartea funciara)aflat in evidentele contabile ale primariei Scorteni pentru care platesc impozit,am intrebat cum pot sa renunt la ea,mi s-a raspuns ca trebuie sa merg la ocolul sivic Plopeni.Va rog sa-mi spune-ti (nu posed notiuni juridice) cum trebuie sa procedez pentru anularea titlului de propietate astfel incat sa o pot scoate de la impozit.
Multumesc;
Buna dimineata,
Va rog sa-mi raspunde-ti la urmatoarea intrebare ...am o constructie (parter si etaj) ,cu autorizatie de construire ca anexa la casa deja existenta, anexata la casa parinteasca (doar parter) , as dori sa stiu daca pot demola etajul fara autorizatie de demolare .
Multumesc,
Buna dimineata,
Doi batrani,sot sotie au vandut averea lor cu act de vanzare-cumpare cu clauze de intretinere,mormantare cu cele crestinesti ficei lor (casatorita).
In anul 2002 fiica lor a fost parasita de sot care a introdus dosar de divort si de partaj(avand pretentii la averea primita prin act.Batrana vaduva(sotul decedand in 2000) a introdus actiune de reziliere a actului (la motivare scrie "batrana impreuna cu sotul ei in prezent decedat au instrainat ficei lor averea cu clauze de intrtinere,mormantare" actiune de reziliere finalizata prin decizie definitiva si irevocabila). Acum batrana s-a hotarat sa vanda averea nepotului in varsta de 28 ani ,fiul ficei ei ,fica fiind singurul copil al batranilor)
In acest caz ,va rog sa-mi raspundeti,trebuie ca batrana sa mai faca taxa de mostenire?
Multumesc
D-le M.Carp,

Va multumesc pentru aceste lamuriri.
Numai bine va doresc,
cu respect M.Dinu
In prima decizie punctajul mediu anual este:2.10174,iar in cea de a doua este:2.11135.
Azi am primit cuponul de pensie in care este mentionat la Drepturi restante pt.perioade anterioare suma de 760 lei din care Impozit 73 lei... este corect asa ?
Buna ziua,
Eu, Mariana Dinu am primit pe data de 18.04.2019 decia de pensie anticipat partiala in care scrie:varsta la data pensinarii-57ani,2luni;varsta standar-62ani2luni;varsta de pensionare pentru limita de varsta-8ani2luni;stagiul complet-32ani6luni;stagiu total de cotizare-34ani23zile astfel-21ani26zile in conditii normale de munca;in gr.I-8ani3luni20zile;stagiu aferent grupei-4ani.Cuantumul nediminuat al pensiei-2312lei,dimunuare pentru 12luni-5.4%(125lei),valoare punct pensie-1100lei.
Acum va redau din decizia la limita de varta(58ani2luni prin reducere cu 4ani) din buletinul de calcul -stagiu total 34ani3luni5zile din care gr.I-8ani3luni20zile;conditii normale-21ani3luni8zile;stagiu asimilat-7luni7zile;spor aferent gr.I-4ani.
Va rog sa ma lamuriti :1.-daca acest spor aferent gr.I trebuia sa fie -4ani3luni20zile 2. -daca calculul este corect deoarece cf.primei decizii reiese: 2312ori 15%=2659lei,iar in a doua decizie este :2671lei...diferenta ar fi de doar 12lei.
Si va mai intreb: eu am studiat invatamant la zi 2 ani(facultatea era de 5 ani),iar dupa aceea am trecut si terminat la seral,daca depun adeverinta pt.2 ani mi se iau in calcul?
Astept raspunsul d-voastra deoarece as vrea sa depun cerere de verificare al modului de calcul.
Multumesc
Răspuns la discuția Pensionare anticipata partial

Va rog sa-mi spuneti daca pt.completarea dosarului de pensionare trebuie sa cer de la firma actuala unde lucrez din 1998 adeverinta cu
sporul de noapte
spor de sambete ,duminici
plata CAS

Multutumesc mult pt raspuns...Mariana Dinu
Sunt Mariana Dinu din Ploiesti, in 05 ianuarie 2018 implinesc 57ani, in octombrie 2018 am facut 30ani contributie din care ,cf.sentintei judecatoresti am
-3 ani si 4 luni grupa I 100%
-6 ani si 2 luni grupa I80% egali cu 4 ani si 11 luni,transformare primita ca raspuns aici, verificati-mi,va rog corectitudinea transformarii.
Deci in total 8 ani si 3 luni.
Varta limita este 62 ani si 2 luni.
Sunt hotarata sa-mi depun dosarul pt.pensionare partial anticipata la 57 ani si 2 luni.
Va rog sa-mi spuneti :
1. Daca pot depune dosarul dupa 05 martie 2019
2. Conform grupei I de munca 100% mi se recalculeaza la 58 ani si 1 luna(62 ani,2 luni-4ani,1 luna=58 ani ,1 luna) ca devenind pensie la limta de varsta.

Multumec, Mariana Dinu