avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Activitate corinaas

Activitate corinaas

Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca se poate cumpara un teren extravilan (cota parte - 2 proprietari din 3 vand) de catre arendasul coproprietarului -arendasul are contract de arenda cu cel de-al treilea proprietar care nu vinde? Arendasul coproprietarului poate fi incadrat ca preemptor de rang III -vecin sau arendasul vecinului?
Un acord notarial de la vecinul , prin care este de acord cu bransarea mea la utilitati, pe terenul lui, il poate impiedica pe acesta sa-mi opreasca accesul la apa sau alte utilitati ?Ce ma sfatuiti?
Multumesc!
Răspuns la discuția pot muta gardul pe hotar?
Si cat a durat actiunea de grantuire ? Un pret estimativ imi puteti spune?
Buna ziua, am un teren cu casa pe care tatal meu a facut gardul dupa cum a fost cel vechi si anume ocolind o magazie a vecinului care intra pe terenul meu, la amenintarile cu caini de lupta a vecinilor, chiar daca stiau cu totii ca hotarul era altul. Acum am facut cadastrul si s-a constat diferenta aceasta de cca 1 m pe toata lungimea gardului. Cum pot muta gardul fara acordul vecinilor pe traseul real al proprietatii? am chemat expert pentru montarea stalpilor de delimitare conform cadastrului. Gardul este al nostru si este din plasa de sarma cu stalpi de metal. O problema ar mai fi ca au sapat pe acest teren canalizare cu toate ca le-am spus sa nu o faca deoarece nu este terenul lor. Este sau nu tulburare de posesie? cum pot actiona in aceasta privinta?
Multumesc!
am un teren de 300mp cu o alee de 77 mp, din care mai sunt 55mp lata de 1,5m si lunga de cca 36 m, proprietate privata,cu drept de trecere pentru un vecin care are un teren de 150 mp cu latime de cca 6m. La capatul aleei casa mea este in dreapta, iar a lui in stanga. Ma intreb cum a obtinut autorizatie de contructie pentru casa P+1+M care are cca 10 m inaltime , intre case (fata, spate si lateral cunt case) si fara deschidere la strada, singurul acces facandu-se pe aleea mentionata mai sus,si aviz de la pompieri , insorire ?... Casa mea este la 3 m distanta de casa lui si nu mai am soare decat pe seara,doar putin cum este acum-primavara. Pe terenul vecinului a fost o magazie, din care a pastrat un perete pe care sta agatat contoarul de gaze si de care nu s-a legat cu noua constructie... Unde sa intreb cum s-a aprobat constructia si cum?
Răspuns la discuția demolare casa
Multumesc pentru raspuns. Dar cum fac daca vecinul nu vrea sa-si construiasca peretele pe partea lui de teren? Este un om dificil cu care nu prea te poti intelege.
Discuție demolare casa
am o casa construita in 1920 si as vrea sa o daram sa fac constructie noua, insa vecinul din spate si-a construit de mai multi ani, legat de peretele casei mele o magazie, fara acordul meu. Daca daram casa inseamna sa ramana fara peretele din spate al magaziei. Cum pot proceda pentru a darama casa fara probleme?