avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Activitate KMaria

Activitate KMaria

Buna ,
Anul trecut in august s-a intamplat sa fiu implicata ca si conducator auto, intr-un accident rutier minor.
Nici in momentul de fata nu sunt 100% sigura ca eu sunt cea vinovata ,dar femeie fiind si marcata oarecum de acest prim accident de cand sunt soferita am declarat soferului implicat in acest accident ca eu sunt cea vinovata de faptul ca masinile ,,s-au sicanat,, intre ele .
Ideea este urmatoarea:
Celalalt sofer si-a reparat masina pe banii de la asiguratorul meu .
Acum asiguratorul meu mi-a solicitat achitarea sumei care a suportat-o in urma incidentului respectiv.Insa nu oricum,ci prin chemare in judecata.
Nu inteleg pentru ce mai platesc anual bani pentru asigurarea auto,daca in caz de accident tot trebuie sa platesc bani (daca eu sunt cea vinovata)?
E normal sa mi se ceara acei bani ?
Multumesc!
Răspuns la discuția Drept proprietate cu uzufruct
Inteleg
Multumesc frumos pentru explicatii si pentru timpul acordat!

gi-jane2 a scris:

socrii nu o pot vinde ca nu sunt proprietari, sotul dvs poate vinde, dar poate vinde doare ce are, nuda proprietate.
Socrii au dreptul de a folosi casa, asta inseamna uzufruct printre altele, ca pot folosi casa, iar ei o pot folosi cum vor, daca nu vor sa stati cu ei, va pot da afara.

Răspuns la discuția Drept proprietate cu uzufruct
Multumesc de raspuns dar ceva tot nu imi este in clar ....
Ne pot da afara dar nu pot sa vanda casa ?
Pai daca vor sa o vanda cuiva, ca poate ne sfadim cu ei la un moment dat ei ne pot da afara ...nu?
Sau trebuie si sotul sa isi dea acordul pentru ca ei sa o poata vinde ?

gi-jane2 a scris:

Casa e a sotului, socrii nu mai au ce vinde, insa afara va pot da, ei avand dreptul de folosinta a bunului, iar sotul nuda proprietate, adica fara continut... un fel de e proprietar cu numele.
Daca sotul decedeaza, casa e mostenita de fiu si de dvs daca ii sunteti sotie, daca nu vrea casa, copilul nu e obligat sa ii intretina. Oricum, nu are sens sa va ganditi ca decedeaza sotul inaintea parintilor.

Buna .
Acum cativa ani a fost intocmit un act intre socrii mei si sot , noi nefiind inca casatoriti pentru casa in care locuim astfel incat sa avem o garantine ca avem acoperis deasupra capului si peste ani si ani .
A fost facut un act de intretinere prin care socrii au transmis sotului nuda proprietate asupra imobilului compus din cota de 29/54-a parte din terenul intravilan in suprafata de 540 mp sub A1 cu nr top 96-97/b-2 cu cota de 1/1-a parte din casa.
Sa inteleg ca doar o parte din casa a fost trecuta pe el , si ca nu este in totalitate casa pe sot ?
Acest contract este unul cu uzufruct prin care sotul are obligatia sa ii intretina pe socrii cat traiesc .
De asemenea este specificat ca in cazul decesului sotului inainte socriilor , ogligatiile ce le avea sotul se tranmis indivbizibil catre mostenitorii lui si urmeaza a fi executata de acestia .
Mentionez ca la data respectiva cand a fost facut contractul copilul nostru nu era nici conceput.
Se poate transmite aceste obligatii catre copil,fara ca el macar sa iti exprime acordul ...si sa fie silit sa indeplineasca aceste obligatiuni in caz de doamne fereste pateste ceva sotul meu ?
Au socrii dreptul sa ne dea afara din casa chiar si in existenta acestui contract ?
Sau sa o vand fara acordul nostru ?