avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Activitate soniam

Activitate soniam

Dar faptul ca pe titlu scrie ca terenul a fost dobandit prin reconstituirea dreptului de proprietate inseamna ca mi se aplica scutirea de impozit ?
Parcela respectiva este intabulata si are numar cadastral si CF.
Este vorba de o parcela dintr-un titlu de proprietate cu trei parcele detaliate pe spate, emis conform legii fondului funciar 18/1991.

Am citit in Codul fiscal - art.77 :

(2) Impozitul prevazut la alin. (1) nu se datoreaza in urmatoarele cazuri:
a) la dobandirea dreptului de proprietate asupra terenurilor si constructiilor de orice fel, prin reconstituirea dreptului de proprietate in temeiul legilor speciale;

Pe titlul de propietate de care vorbesc scrie: " cetateana X primeste in proprietate o suprafata totala de 3 ha din care:
-prin reconstituirea dreptului de proprietate 3 ha;
-prin constuttuirea dreptului de proprietate 0ha.

Va multumesc pentru interesul acordat,
Sonia
Buna ziua, doresc sa va cer parerea cu privire la o tranzactie imobiliara ce urmeaza sa o inchei. Eu sunt in calitate de vanzator si tranzactia se refera la doua parcele de teren extravilan. Vanzarea unei parcele se va face direct de pe titlul de proprietate. Referitor la impozitul pe care eu ca si vanzator ar trebui sa il platesc, am primit informatii contradictorii si anume: notarul sustine ca trebuie platit si pentru parcela ce se vinde de pe titlu, iar avocatul imi spune ca deoarece se vinde de pe titlu pentru ea nu trebuie platit impozit.
DVS ce parere aveti?
Unde as putea citi despre aceste impozite?

Va multumesc mult,
Sonia
Buna ziua,

Blocul in care locuiesc este in reparatii (de fapt este un bloc ce nu a fost terminat de constructor si in urma unor procese indelungate a fost silit prin instanta sa il termine). Firma de constructii ce executa lucrarea a produs si produce pagube insemnate atat proprietarilor de apartamente cat si partilor comune ale blocului. Doresc sa fac sesizari la institutiile abilitate a face controale si a da amenzi pentru modul in care aceasta firma isi desfasoara activitatea in blocul respectiv.
(de exemplu astazi tot apartamentul mi-a fost inundat deoarece instalatorul acestei firme a omis sa monteze peste tot robineti la tevile de incalzire si toata apa s-a scurs in apartamentul meu care nu va pot descrie cum arata acum!!!)
Va rog sa imi spuneti cui ma pot adresa si cum sa formulez sesizarile.

Va multumesc anticipat,
Sonia