avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 404 soluții astăzi
Forum Activitate Unir

Activitate Unir

Buna ziua,
Doresc să adresez o întrebare avocaților sau persoanelor care au avut tangente cu FGA in ceea ce privește despăgubirile cu victime, după falimentul celor de la City Insurance.
As dori sa întreb, in medie, care a fost plafonul platit pe ziua de îngrijiri medicale?
Daca este cineva care a avut tangente cu FGA, aștept un răspuns. Va mulțumesc.
Sunt 2 răspunsuri contradictorii din punctul meu de vedere. Care este realitate?
Poți să mai soliciți daune de la RCA-ul vinovatului sau nu?
Vorbim de un accident rutier, vinovatul și-a recunoscut fapta, 110 zile de îngrijiri medicale.
M-aș mira că vinovatul sa fie dispus să plătească daunele morale care se calculează de instanta în funcție de vatamari, zile, etc și se pot ridica la câteva zeci de mii..
In cazul in care retragi plângerea care ar putea fi suma solicitată ?
Buna ziua,
In urma unui accident rutier soldat pe o trecere de pietoni s-au primit 110 zile de ingrijiri medicale.
Dosarul este după mai bine de un an tot la politie, acum incepandu-se audierea vinovatului.
Vinovatul ne-a contactat pentru a ne retrage plângerea penală, pentru a nu ii fi suspendat permisul, respectiv de a avea cazierul înscris cu fapta aceasta.

Întrebarea mea este, credeți că ar fi oportun să ne retragem plângerea? In urma retragerii plângerii noi vom mai putea solicita daune poliței RCA, respectiv City/fondul de garantare?
Daca ne-am retrage plângerea, ar trebui sa solicităm ceva in schimbul acesteia?

Doresc sa aflu mai multe păreri pentru a lua o decizie care mai buna, care sa nu ne afecteze in plus fata de accident.
Vă mulțumesc.
Buna ziua.
Am o intrebare la care nu gasesc nici un raspuns momentan.
Intr-o alta postare am intrebat despre cazul tatalui mei lovit pe trecerea de pietoni.
Noi in acest timp am strans acte medicale, am facut IML, apoi o noua expertiza si acum dosarul este blocat la politie.
Tot acest timp relrezinfat aproape 1 an.
întrebarea mea este, daca noi nu avem inca deschis dosar in instanta, nu am notificat dauna celor de la City, de la cine vom putea solicita noi daune morale financiare dupa falimentul acestora ? FGA inteleg ca aCcepta dauna doar din momentul declararii falimentului pana expira poliția.
In situația în care noi nu am notificat încă City Insurance despre accident,, fiind prinși cu recuperări, medico legal, etc, aceștia sau fondul de garantare, ne va mai despăgubi in situația actuală, de faliment al City?
Ar trebui notificat City sau FGA acum? Dosarul încă nu a intrat în instanță....
Unir a scris:

Buna ziua,
As dori sa va adresez cateva intrebari daca ma puteti ajuta cu privire la un accident rutier.
La sfarsitul anului 2020 tatal meu a fost accidentat de catre o masina. Pe trecerea de pietoni, semnalizata corespunzător. Acesta a stat in spital aprox 30 zile, iar ulterior a fost imobilizat la pat inca 60.
Am facut plângere la politie in acea vreme, iar in prima expertiza IML s-a hotarat acordarea a 100zile de ingrijiri.
Dupa cateva luni tatal meu a suferit inca 2 operatii, totalizand încă 15 zile de internare.
Intre timp am solicitat o noua expertiza ML, o completare care inca nu s-a finalizat, momentan.
Initial am angajat un avocat, care nu ne-a oferit nici o informatie din dosar, despre cum s-a petrecut accidentul, despre drumul pe care ar trebui sa il parcurgem im aceasta situație. Fiind o recomandare a unor cunoștințe. Astfel am decis colaborarea cu un alt avocat care ne-a oferit detalii din dosar.
Intre timp , vinovatul a incercat sa vorbeasca cu victima, dar am dorit sa fim retinuti, fiindca s-ar putea interpreta acest lucru impotriva noastra. Insa mereu am tinut legatura telefonic sau scris, dar membru familie - vinovat.
Intr-un final am acceptat o intrevedere, din care am aflat ca soferul si-a primit permisul inapoi dupa 30 zile, dand examen pt reducerea celor 90zile.
Totodata, am refuzat ajutor din partea vinovatului, de orice forma, tocmai din acest motiv am mentinut o oarecare distanță.
Întrebările mele ar fi:
- Daca am rupt colaborarea cu primul avocat, caruia i-am platit un onorariu initial, si nu era specificat si un procent din castig, am putea fi afectati de întreruperea colaborării?
- Este normal ca soferul vinovat, care a recunoscut fapta, sa isi primeasca permisul inapoi, si nu prelungirea unei eventuale dovade de circulatie?
- Deconturile de cheltuieli privind spitalizarea au fost suportate de CAS, din contribuția victimei. Se pot solicita aceste sume in instanta pentru recuperarea cheltuielilor suportate de catre contribuția victimei la sistemul de sanatate?
- Dupa ultima expertiza medico-legală care ar fi perioada până dosarul ajunge in instanta? Momentan dosarul este tot la politie, asteptand ultima expertiza ML.
- Care ar fi daunele care ar putea fi solicitate vinovatului, cele materiale? sau toate daunele vor putea fi suportate de RCA-ul vinocatului? morale, materiale.
- Care ar fi durata unui asemenea proces dupa ce va intra în instanță?
- Ar fi o problema faptul ca asigurarea este la City Insurance, care momentan are probleme?

Sper sa gasesc raspuns la intrebarile mele si imi cer scuze pentru mesajul mai lung, insa as dori sa primesc inca cateva opinii privind situatia noastra.

Astăzi am descoperit după seria de șasiu a mașinii vinovatului că în momentul producerii accidentului nu avea ITP valabil. Acest lucru poate avea consecinte asupra noastră?

Unir a scris:

Asa ne-a spus soferul, ca a primit permisul după o lună, fiindcă a susținut examen... De asta și nouă nu s-a părut suspect.
Noi am facut prima expertiza IML dupa ...60 zile intradevar, fiindca nu am avut cum inainte, fiind nedeplasabil, ulterior am facut prima exprtiza IML unde a reiesit 100 zile de ingrijiri.
In vara aceasta, prin avocat s-a solicitat o noua expertiza, o completare a celei initiale, fiindca intre timp au mai avut loc 2 internari, plus alte documentele adunate.
Cei de la IML ne-au dat 4 adrese catre diferite specialitati, ortopedie, neurochirurgie, fizioterapie, in care medicii respectivi sa completeze, adica sa confirme actele. Le-am dus si acelea, iar acum asteptam sa vedem cand vor trimite cei de la IML la politie raportul, iar ulterior banuiesc va va ajunge la parchet nu? si apoi in instanta.
Noi am achitat atat proma expertiza, cat si ultima, plus consultatiile la medicii din policlinica orasului.


PAUL777 a scris:

Bună seara,
Cum a primit permisul?Nu este un dosar penal.La 100 zile îngrijiri medicale se încadrează la vătămare corporala gravă. Trebuia să circule cu dovada prelungita de la parchet( numai dacă este aprobată de procurorul de caz).
Pentru a grăbi ajungerea în instanță, plătiți dumnv expertiza la iml.Politia trimite dosarul la parchet (o sa fiți chemata pentru declarații la parchet.Va recomand sa mergeți cu un avocat..În maxim 1 luna juma dosarul ajunge în instanță. În privința duratei procesului este foarte greu de precizat.In privinta daunelor materiale și morale ,puteți cere în baza RCA vinovat.



Asa ne-a spus soferul, ca a primit permisul după o lună, fiindcă a susținut examen... De asta și nouă nu s-a părut suspect.
Noi am facut prima expertiza IML dupa ...60 zile intradevar, fiindca nu am avut cum inainte, fiind nedeplasabil, ulterior am facut prima exprtiza IML unde a reiesit 100 zile de ingrijiri.
In vara aceasta, prin avocat s-a solicitat o noua expertiza, o completare a celei initiale, fiindca intre timp au mai avut loc 2 internari, plus alte documentele adunate.
Cei de la IML ne-au dat 4 adrese catre diferite specialitati, ortopedie, neurochirurgie, fizioterapie, in care medicii respectivi sa completeze, adica sa confirme actele. Le-am dus si acelea, iar acum asteptam sa vedem cand vor trimite cei de la IML la politie raportul, iar ulterior banuiesc va va ajunge la parchet nu? si apoi in instanta.
Noi am achitat atat proma expertiza, cat si ultima, plus consultatiile la medicii din policlinica orasului.


PAUL777 a scris:

Bună seara,
Cum a primit permisul?Nu este un dosar penal.La 100 zile îngrijiri medicale se încadrează la vătămare corporala gravă. Trebuia să circule cu dovada prelungita de la parchet( numai dacă este aprobată de procurorul de caz).
Pentru a grăbi ajungerea în instanță, plătiți dumnv expertiza la iml.Politia trimite dosarul la parchet (o sa fiți chemata pentru declarații la parchet.Va recomand sa mergeți cu un avocat..În maxim 1 luna juma dosarul ajunge în instanță. În privința duratei procesului este foarte greu de precizat.In privinta daunelor materiale și morale ,puteți cere în baza RCA vinovat.

Buna ziua,
As dori sa va adresez cateva intrebari daca ma puteti ajuta cu privire la un accident rutier.
La sfarsitul anului 2020 tatal meu a fost accidentat de catre o masina. Pe trecerea de pietoni, semnalizata corespunzător. Acesta a stat in spital aprox 30 zile, iar ulterior a fost imobilizat la pat inca 60.
Am facut plângere la politie in acea vreme, iar in prima expertiza IML s-a hotarat acordarea a 100zile de ingrijiri.
Dupa cateva luni tatal meu a suferit inca 2 operatii, totalizand încă 15 zile de internare.
Intre timp am solicitat o noua expertiza ML, o completare care inca nu s-a finalizat, momentan.
Initial am angajat un avocat, care nu ne-a oferit nici o informatie din dosar, despre cum s-a petrecut accidentul, despre drumul pe care ar trebui sa il parcurgem im aceasta situație. Fiind o recomandare a unor cunoștințe. Astfel am decis colaborarea cu un alt avocat care ne-a oferit detalii din dosar.
Intre timp , vinovatul a incercat sa vorbeasca cu victima, dar am dorit sa fim retinuti, fiindca s-ar putea interpreta acest lucru impotriva noastra. Insa mereu am tinut legatura telefonic sau scris, dar membru familie - vinovat.
Intr-un final am acceptat o intrevedere, din care am aflat ca soferul si-a primit permisul inapoi dupa 30 zile, dand examen pt reducerea celor 90zile.
Totodata, am refuzat ajutor din partea vinovatului, de orice forma, tocmai din acest motiv am mentinut o oarecare distanță.
Întrebările mele ar fi:
- Daca am rupt colaborarea cu primul avocat, caruia i-am platit un onorariu initial, si nu era specificat si un procent din castig, am putea fi afectati de întreruperea colaborării?
- Este normal ca soferul vinovat, care a recunoscut fapta, sa isi primeasca permisul inapoi, si nu prelungirea unei eventuale dovade de circulatie?
- Deconturile de cheltuieli privind spitalizarea au fost suportate de CAS, din contribuția victimei. Se pot solicita aceste sume in instanta pentru recuperarea cheltuielilor suportate de catre contribuția victimei la sistemul de sanatate?
- Dupa ultima expertiza medico-legală care ar fi perioada până dosarul ajunge in instanta? Momentan dosarul este tot la politie, asteptand ultima expertiza ML.
- Care ar fi daunele care ar putea fi solicitate vinovatului, cele materiale? sau toate daunele vor putea fi suportate de RCA-ul vinocatului? morale, materiale.
- Care ar fi durata unui asemenea proces dupa ce va intra în instanță?
- Ar fi o problema faptul ca asigurarea este la City Insurance, care momentan are probleme?

Sper sa gasesc raspuns la intrebarile mele si imi cer scuze pentru mesajul mai lung, insa as dori sa primesc inca cateva opinii privind situatia noastra.
Si poate dura chiar mai mult de o luna până la comunicare?

Va multumesc pentru raspuns :)

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara
Avocata are dreptate, la 30 de zile de la comunicare.
Se va comunica dupa ce se va motiva.
Asteptati. Avocatul stie ce face.

Buna ziua.
Vin cu o intrebare, si cu o mica teama către dvs.
Am primit o amendă contravențională cu suspendarea dreptului de a conduce pe 2 luni în luna 12.2018. Am contestat aceasta decizie în instanță, iar în luna aprilie 2019 mi s-a dat o decizie nefavorabilă, precum ca este nefondată plângerea, desi am dus si dovezi video/foto.
Împreună cu avocata am hotarat sa facem apel, însă de la începutul lunii aprilie 2019, adică de aproape o lună jumătate, nu ni s-a comunicat hotararea respectivă, desi este specificat ca apelul se poate face în 30zile.

Eu personal am crezut ca 30 zile de când s-a decis, avocata mi-a spus că abia după ce ni se comunică, prin posta
Intrebarea mea este, fiindcă nici nu doresc să stresez avocata sau sa ridic urme de suspiciune, este adevarat ca abia de la comunicare(expediere prin posta) se iau în calcul cele 30 zile? si totodata este normal sa dureze atat de mult?

Intreb fiindcă imi este frica sa nu ma trezesc cu permisul suspendat pentru ca nu am făcut apel sau ma rog... cu alte surprize, cu prelungirea cu încă 30zile a suspendării pt ca nu am predat permisul la timp.
Deoarece sunt șofer pe autocar, si tocmai de asta am ales sa contest amenda, fiindcă consider că am dreptate conform dovezilor , însă dacă voi pierde macar sa fiu pregătit.

As aprecia un raspuns la cele sus mentionate.
Va multumesc din suflet. O seara buna :)