avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Activitate Ciprian2018

Activitate Ciprian2018

Buna ziua,

De cateva luni ma chinui pentru recuperarea TVA ului platit la un autovehicul achizitionat in Romania si ulterior inmatriculat in strainatate.

Am apelat la diferite institutii, inclusive ANAF, iar ultima actiune a fost prin ECC Romania care nu au reusit sa ii convinga.

Se pare ca singura modalitate de a recupera suma este prin instanta de judecata. Legea in privinta returnarii TVA este neclara si nu pare ca ii poate forta sa returneze TVA ul.

Ce parere aveti? Ultima conversatie cu vanzatoru KIA:

“Catre
ECC ROMANIA
In atentia domnului Cristian
Subscrisa, cu datele de identificare din antet, prin prezenta va comunicam
urmatoarele:

• DI Cristian, la data achizitiei autoturismului KIA SPORTAGE, respectiv
la incheierea contractului de vanzare - cumparare nr 239 , a
prezentat o carte de identitate, in care domiciliul este in Romania. Banuim ca si
la data respectiva stia ca detine pasaport britanic ( sau are resedinta in alt stat
membru) si doreste sa inscrie autoturismul in Austria dar nu a prezentat
documente in acest sens, in consecinta nu se putea emite factura fara TVA.

• Referitor Ia stornarea IVA-ului legislatia romana prevede in Normele de aplicare
ale Codului Fiscal, la art. 330 pct. 108 alin. 2 urmatoarele :

• (2) ln situatia in care o persoana impozabila a emis facturi aplicand
regimul de taxare si ulterior intra in posesia documentelor justificative care ii dau
dreptul la aplicarea unei scutiri de taxa pe valoarea adaugata prevazute la art.
294, 295 sau 296 din Codul fiscal, aceasta poate corecta facturile emise,
potrivit art. 330 alin. (1) lit. b din Codul fiscal, aplicand regimul de scutire
corespunzator operatiunilor realizate. Aceleasi prevederi se aplica si in situatia in
care o persoana impozabila a emis facturi aplicand regimul de taxare pentru operatiuni care nu se cuprind in sfera de aplicarea a taxei, se supun masurilor de simplificare prevazute la art. 331 din Codul fiscal sau care sunt neimpozabile in Romania.

Definitia cuvatului poate - arata ca este exprimata o posibilitate. Daca legiutorul ar fi considerat ca este o obligatie stornarea facturii. ar fi fost folosit cuvantul trebuie . In adresa dvs. ne solicitati sa stornam factura nr 1169/22 06.2018, fara a preciza care este actul normativ care legifereaza calitatea dvs de a ne solicita acest lucru. In baza informatiilor detinute, puteti a ne recomanda acest lucru, nu solicita.

Facem aceasta mentiune deoarece legislatia romana prevede in Ordinul Nr. 103 / 2016 privind aprobarea Instructiunilor de aplicare a scutirii de taxa pe valoarea adaugata pentru operatiunile prevazute la arl. 294 alin. (1) lit. a)-i), art. 294 alin. (2) si art. 296 din Legea nr. 227/2015 privind Codul tiscal la art 1 pct 10 urmatoarele :

(10) Scutirile cu drept de deducere sunt aplicate in masura in care persoanele impozabile pot justifica scutirea cu documentele prevazute de prezentele instructiuni.

Aplicarea reqimului de taxare pentru operatiuni scutite cu drept de deducere de catre persoanele impozabile nu va fi sanctionata de organele de inspectie fiscala.

Deoarece subscrisa a colectat si platit acest TVA la bugetul de stat, poate opera aceasta stornare daca considera necesar si cand considera oportun.

Daca considerati ca exista alte reglementari legislative care ne oblIga sa facem aceasta stornare, va rog respectuos, sa ne comunicati.”

Răspuns la discuția Aducerea in instanta dealer auto
Multumesc!

Ioan Petru Butariu a scris:

Da. ANAF-ul nu va rambursa tva-ul daca furnizorul nu era obligat sa il colecteze,

Răspuns la discuția Aducerea in instanta dealer auto
Salut,

Multumesc mult pentru informatii, cu alte cuvinte as putea sa-l dau in judecata pe baza legii fiscale? El refuza sa coopereze, articolul nu zice clar cine este obligat sa returneze TVA, vanzartorul sau ANAF.

Multumesc
Răspuns la discuția Aducerea in instanta dealer auto
Da, autoturismul este nou si a fost inmatriculat in Austria.

Multumesc!
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii, eu am cumparat o masina din Romania si am inmatriculat-0 in alta tara, unde am fost obligat sa platesc TVA din nou.

Legea europeana si cea romaneasca precizeaza ca am dreptul sa cer inapoi TVA in Romania. Am contactat ANAF si mi-a raspuns ca vanzatorul poate sa faca factura storno si sa emita o noua factura fara TVA, daca aduc dovezile de export.

Vanzatorul auto oficial refuza sa faca aceasta procedura pentru ca nu este capabil, il pot obliga prin instanta sa returneze TVA? Cum credeti ca ar trebui sa procedez, sa ma focalizez pe ANAF, din cate stiu eu ei nu returneaza TVA la persoanele fizice neinregsitrate in scopuri TVA.

Multumesc!
Răspuns la discuția Achizitie autovehicul din Romania
Salut,

Cam slabut, ma asteptam macar la o opinie, dar revin cu o noua intrebare, daca totusi platesc TVA cum si unde sa fac cererea pentru rambursare?

Am gasit legea in vigoare, dar e cineva care ar putea sa-mi zica cum sa o folosesc?

Legea: [ link extern ]

Articol: [ link extern ]

Multumesc,

Ciprian
Buna ziua,

Cred ca sunt printre putinele persoane care cumpara o masina din Romania cu scopul de a o inregistra intr-o alta tara Europeana.

Am aflat curand ca daca masina este noua va trebui sa platesc TVA in tara in care o voi inregistra.

Cu alte cuvinte voi plati TVA de 2 ori, stiti care e procedura de a recupera TVA din Romania ca persoana fizica?

Optionea 2 e sa o inmatriculez in Romania si dupa 6 luni sa o inmatriculez in afara.

Multumesc anticipat !