avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate ericcelrosu

Activitate ericcelrosu

Ok. Mersi mult pentru discutie,macar nu m-ai lasat sa astept :). Iti voi da un semn cat de curand.
Ar merita incercat si chiar o voi face. Si ce sa ma fac daca unii o sa zica ca merge iar altii ca nu? :)))
Si totusi tricoul alb a fos dat de o sectie de politie unei fete cu ocazia unui premiu de ,,politist pentru o zi''. De aici deduc eu ca nu cuvantul in sine e interzis. E foarte complicat de interpretat legea.
Am mai incarcat inca doua imagini pe link,de aceea ti-am recomandat sa arunci o privire.
Fara suparare dar te contrazic. Intra din nou pe primul link extern ca sa vezi cum o prietena a primit de la politie direct un tricou cu asemenea insemne. De aceea zic ca nu cuvantul in sine e interzis,ci cat de mult imita uniformele aflate in uz. Mai are si sigla ministerului.
Repet, eu ma refeream la limitele pe care mi le pot permite de a ma apropia de uniforma aflata in momentul de fata in uz. De aceea am făcut referință la legitimațiile AMA.
In ce privește asemănarea as zice chiar ca legitimațiile AMA se apropie mai mult de cele reale decât tricoul meu. Sugerez sa te mai uiți o data pe pozele din link-ul extern.
Inteleg perfect punctul tau de vedere. Dar eu ma refeream la cat de mult e permis sa te apropii in a imita anumite uniforme sau,cum ziceam,legitimatii,in asa fel incat sa te ,,strecori'' de lege.
Situatia pe care am expus-o poate fi foarte bine asemanata cu cea a legitimatiilor AMA de acum cativa ani.

[ link extern ]

Eu zic ca cel mai mult depinde de cum te folosesti de ea, si cu un cutit il poti folosi pentru a taia o paine sau a injunghia un om pana la urma.
Mersi mult oricum. Tousi aici e vorba de interpretarea legii,de aceea imi este greu sa iau decizia de unul singur. Ideea e sa pricep daca diferentele sunt destul de mari pentru a constitui sau nu o infractiune.
Am de ceva vreme un tricou care este negru inscriptionat cu litere albe politia pe spate si pe fata. Cum nu pot upload-a imagini pe aceasta discutie,o sa va dau un link cu poza tricoului meu si alta cu cel oficial purtat de politie:

[ link extern ]

Stiu ca discuta asta a mai fost abordata o data in 2011 si din pacate au fost numai pareri acolo. As dori raspunsul unui avocat sau de o alta persoana buna cunoscatoare de lege care sa imi zica daca risc a fi pedepsit conform codului penal. As mai dori sa mentionez ca nu accept raspunsuri de genul ,,alta treaba nu ai'' sau ,,lasa-te de prostii''. Va rog vreau un raspuns concret care sa ma lamureasca definitiv. Din ce stiu eu tricoul care il detin nu dispune de anumite semne distinctive,fiind diferit din multe puncte de vedere cu cel original. Totodata nu intentionez sa il folosesc pentru a ma da drept politist la altcineva.

Multumesc mult de tot.