avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate rdhoratiu

Activitate rdhoratiu

Un topograf autorizat cat B poate face expertize extrajudiciare? Care este legea sau ordonanta care reglementeaza expertizele extrajudiciare? Potrivit OG. nr 2 din 21.01.2000 topografii autorizati trebuie sa sustina un alt examen care sa le confere dreptul de a efectua expertize extrajudiciare? Mai este in vigoare aceasta ordonanta? Din practica de zi cu zi nici o instanta nu a cerut sau verificat calitatea de expert tehnic extrajudiciar. Un topograf autorizat nu este considerat expert tehnic? Un topograf autorizat nu poate sa faca expertize extrajudiare daca nu a sustinut un examen ptr a devenii expert tehnic extrajudiciar? Va rog frumos o.lamurire. multumesc.
Numele meu este Radu Nicolae Horatiu si sunt persoana fizica autorizata in topografie si cadastru cat B. O întrebare am si eu la d-voastra. ODG 700/2014, nu este armonizat cu Legea 7/1996 actualizata, astfel incat ODG 700/2014 sa corespunda dizpozitiilor art. 28^1 din legea 7/1996. Tin sa precizes ca la ora actuala este doar o informare a OCPI Bucuresti referitoare la textul care trebuie introdus in anexa 1.31 din ord. 700. Si ultima intrebare atata timp cat anexa 1.31 din ODG 700/2014 nu este actualizata si ordinul nu este actualizat sunt legale referatele de completare emise atata timp cat noi autorizatii respectam dispozitiile ord. 700/2014 actualizat?
Astept un raspuns.
Va multumesc.
Prsoanele fizice autorizate sa execute lucrari de cadastru, geodezie si cartografie colecteaza date cu caracter personal in speta copii dupa buletinele beneficiarilor. Aceste date sunt necesare pentru intocmirea documentatiilor cadastrale care vin depuse la OCPI. In cazul nostru daca nu se mai foloseste CNP-ul cum se face inregistrarea in baza de date a documentatiei(beneficiarul persoana fizica e gasit dupa cnp in baza de date a oficiului de cadastru si respectivul cnp cand il introduci il iei de pe copia de buletin)