avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Activitate hoinar_99

Activitate hoinar_99

Răspuns la discuția demisie fara preaviz
salve...
sunt perfect de acord cu ceea ce zici tu referitor la Administrator ca se ia in considerare ceea ce iti cere patronul, dar in fisa nu exista nici macar un cuvintel in ceea ce priveste activ de contabilitate.


merci
Răspuns la discuția demisie fara preaviz
Salutare
Se pare ca am si eu o mica problema, si am nevoie de un ajutor.
Detineam o functie de conducere (administrator punct de lucru), la un momendat am aflat dupa 3 luni de angajare ca sunt obligat sa fac acte contabile care, conform fisei postului, nu aveam nici o obligatie in acest sens. Mi-am depus demisia si am precizat conform legii cele 30 de zile de preaviz cu specificatia ca daca se doreste renuntarea la preavizsunt dispus sa o accept, am fost informat ca nu voi mai sta 30 de zile, si mi-sa cerut sa nu mai vin in aceasta firma fiindu-mi adus la cunostiinta si faptul ca nu mai decid pt aceasta firma. buunnn
Am fost chemat la sediul central unde mi-sa inmanat o decizie ce trebuia semnata ca la acordul ambelor parti am renuntat la preaviz, am semnat-o in 3 exemplare, cerandu-mi un exemplar mi-sa zis ca mi-se va inmana numai dupa ce va fii inregistrat la ITM. Dupa o zi mi-sa spus ca daca nu rezolv problema cu actele contabile( nu stiu si nu am stiut niciodata sa le intocmesc pt ca nu am studii minime in acest sens si nici nu prevede in fisa postului ca sunt obligat sa le intocmesc atat timp cat nu sunt contabil ), mi-se vor face mari probleme in cartea de munca, santajandu-ma cu faptul ca nu mai depune nici o decizie la ITM si ca imi face probleme cu cartea de munca.
1. ce ar trebui sa fac eu in acest sens?
2. sunt obligat sa fac acele acte in cazul in care nu am cunostiinte de contabilitate nici macar primara, si in cazul in care nu corespun aceste cerinte cu fisa postului?



Va multumesc din suflet
Răspuns la discuția FISE POST
Salutare
Am si eu nevoie de fisa postului de ADMINISTRATOR.
Daca ma poate ajuta cineva adresa mea de mail: hoinar_99@yahoo.com

Multumesc frumos!


P.S. Daca in fisa postului de ADMINISTRATOR nu se specifica ca am raspundere de activitate contabila (incasari/plati), ci numai urmarirea maximizarii veniturilor si minimizarii cheltuielilor, am vreo respundere in ceea ce priveste acele acte de contabilitate, nefiind angajat pe post de contabil?
Răspuns la discuția demisia in perioada de proba
aaaaaaaaaaaaa
1. am uitat inca nu s-a aprobat demia mea, am eu ceva de castigat? adica: au trecut 3 zile si nu mi-sa dat nici un raspuns, demisia s-a trimis prin fax si mail? originalul e la mine nu mi-au zis ca trebuie sa le duc originalul.....nu am mai vb cu ei ....incerc sa dau de ei dar cica nu sunt in birou sau disponibili?
2. am functie de admin. sunt obligat cumva sa tin si contabilitate tinand cont de faptul ca nu avem angati pe post de contabil?

mercii mult.....astept ajutor va rog
Răspuns la discuția demisia in perioada de proba
Salutare....
am o mica rugaminte, defapt am o intrebare:
-am depus demisia in prima zi dupa perioada de proba, perioada de proba fiind de 90 de zile, cim este semnat in data de 01.08.2007, teoretic 90 de zile inseamna data de 29.10.2007, nestiind ca pot depune doar o simpla scrisoare de info., angajatorul mi-a zis ca doar demisie...ok!.
-am depus-o in data de 30.10.2007, intra in discutia referitoare la proba sau nu?