avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Activitate Mariana Botoc

Activitate Mariana Botoc

Nu m -ati inteles ,casa a fost a mea si a sotului meu si a fost pusa garantie la banca pentru un imprumut pe firma sotului..Toata munca mea de o viata este acolo plus o mostenire tot acolo am investit-o.Ma inteleg foarte bine cu nora si cu fiul , nu asta este problema ,doar vreau sa ma asigur ca pe viitor lucrurile nu se vor schimba
.Locuiesc cu ei , ai ajut cu copilul cu tot ce este nevoie dar imi pun si problema daca doamne fereste vor ajunge vreodata sa se desparta ,eu raman fara nimic.I -am ajutat sa ia casa in sensul ca eu i -am inscris la licitatie eu am umblat pentru toate cele necesare in speranta ca daca vor lua ei casa nu voi pierde tot.Fostul sot a fost total dizinteresat , pentru el nu conta ca puerdem casa el deja si -a luat banii din imprumutul cel facuse la banca pentru care era casa garantie.De fapt eu nu pretind nimic de la ei arata timp cat sant impreuna,am deja cuvantul lor ca voi avea tot timpul locul meu acolo in casa,dar stiti cand se ajunge la o despartire intre ei nu se mai tine cont de ce au promis sau de ce ai facut pentru ei , atunci e problema pentru mine(sper din tot sufletul sa nu se ajunga aici niciodata ,)viata nu stii niciodata ce iti rezerva.
In urma divortului de sotul meu ,casa a fost scoasa la licitatie din cauza unui debit la banca (pe firma sotului)neplatit.Dupa multe termene de licitatie sa scazut pretul la 50%.Baiatul meu din alta casatorie lucra in Anglia si avea ceva bani stransi dar nu a avut posibilitatea sa vina in tara atunci sa participe la licitatie pentru a cumpara casa.A trimis banii in tara si a participat la licitatie sora lui (adica fica mea tot din cealalta casatorie).A luat fata casa si dupa un an cand a venit baiatul acasa a facut act de vanzare cumparare cu baiatul si prietena lui (banii erau de la amandoi).Eu locuiesc cu ei acum si spun ei ca voi avea o camera a mea in acea casa permanent fara probleme.Problema mea este daca doamne fereste ei vor ajunge sa se desparta ,probabil va trebui sa vanda casa si imparta.Eu voi ramane fara nimic.Tinand cont ca am fost de acord sa cumpere ei casa in speranta ca nu pierd totul si voi avea si eu locul meu acolo ,pot face la notar o clauza la contractul lor prin care sa declare ei ca voi avea tot timpul cat traiesc camera mea acolo si daca vor ajunge sa vanda casa ,banii sa fie impartiti in trei.Multumesc .Astept raspunsul d-voastra.