avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 159 soluții astăzi
Forum Activitate ilincaadrian

Activitate ilincaadrian

Buna dimineata . Ma confrunt cu urmatoarea situatie : In anul 2021 nu am obtinut venituri dar am optat si am depus declaratia unica pentru a plati asigurari de sanatate . Anul acesta respectiv 2022 , am depus declaratia unica fara venituri dar cu optiunea pentru asigurari de sanatate . Incepand cu 01.10 2022 doresc sa ma angajez cu contract de munca la o firma de constructii . Acum intrebarea este : ce trebuie sa fac eu referitor la declaratia unica ? . Am inteles ca trebuie sa depun o declaratie rectificativa numai ca nu inteleg cum sa o completez astfel incat sa rezulte ca incepand cu 01.10 ma angajez si in baza la ce sa determin cat trebuie sa platesc la sanatate ? .
Deci , ca sa inteleg , concret am nevoie de acordul acelui chirias al primariei sau de acordul primariei in calitate de proprietar ?( alaturi de ceilati proprietari si asociatie de proprietari) Multumesc frumos .
Speta este urmatoarea : Pe aceeasi scara suntem si proprietari si chiriasi la primarie . Eu doresc sa instalez o antena parabolica pe balconul ( in partea exterioara a balconului , practic pe fatada balconului ) unui chirias la primarie deoarece numai din acea pozitie antena are semnal la satelit . Cui trebuie sa cer acceptul pentru instalarea antenei , chiriasului sau proprietarului ( respectiv primaria ) ? Va rog sa precizati in raspunsul dumneavoastra baza legala . Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra . Cu deosebit respect .