avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Activitate zsokabarabas

Activitate zsokabarabas

Răspuns la discuția Somaj tehnic
Multumesc
Răspuns la discuția Somaj tehnic
Multumesc pt. raspuns. Intrebarea era daca beneficieaza de somaj daca contractul de 2 ore nu este suspendat? Multumesc
Discuție Somaj tehnic
Buna ziua. Fiica mea lucreaza cu contract de 8 ore la un restaurant care si-a suspendat activitatea. Daca mai are un contract de 2 ore la o firma, unde continua sa lucreze, poate beneficia de somaj tehnic? Multumesc
Explicatia ce mi-a fost data face referire la art 27 din legea 153/2017.
Art. 27. - Salarizarea în caz de suspendare a raportului de muncă sau de serviciu
(1) Personalul care s-a aflat în concediu plătit pentru creșterea și îngrijirea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 7 ani, în cazul copilului cu handicap, precum și personalul ale cărui raporturi de muncă sau raporturi de serviciu au fost suspendate din alte cauze, potrivit legii, la reluarea activității își păstrează gradul sau treapta profesională în care a fost încadrat anterior suspendării, salarizarea urmând a se face la nivelul de salarizare pentru funcții similare.
- ????? aici nu apare un termen limita: pana cand ramane in transa respectiva?. Si ce ma pune pe ganduri este ultima idee : salarizarea urmând a se face la nivelul de salarizare pentru funcții similare .?????
-din pacate nici legea nu este clara, si fiecare interpreteaza si aplica dupa bunul plac
-totusi, ati putea sa-mi explicati, conform acestui articol, raman in transa 22-25, sau trebuia sa fiu incadrata la transa >25 ani?
Multumesc
Buna ziua!
Am si eu o nelamurire referitor la venitul pe care il realizez.
Va prezint pe scurt datele;
- sunt profesor titular, grad didactic I
-in data de 31.08.2016 am implinit 25 de ani vechime
-pe perioada 01.09.2016 -31.08.2017 am solicitat un an concediu fara plata, ceea ce mi s-a aprobat
- cu data de 01.09.2017 m-am reintors la catedra, si am solicitat salarizarea mea pentru transa de vechime > 25 de ani
-mi s-a comunicat ca, conform legii 153/2017, trebuie sa raman in transa 22-25 ani, ceea ce nu mi se pare logic, din moment ce eu acum sunt in al 26-lea an( anul de concediu nu l-am luat in considerare)
As dori sa intreb daca mi se calculeaza corect salariul
Multumesc pentru raspuns