avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate dandumitra@yahoo.com

Activitate dandumitra@yahoo.com

Se poate inchiria o locuinta fara succesiune?Ambii mostenitori nu locuiesc in tara,avand in vedere restrictiile cu pandemia ,inca nu vor reusi sa vina curand pentru succesiune.
Multumesc.
Răspuns la discuția Administrator fara atestat
Pentru obtinerea unui atestat de administrator trebuie sa aiba studii,nu cred ca poate doar cu 8 clase.Este in functie de 15 ani,am aflat anul trecut de la primaria sector 2 ,am facut o cerere de verificare pentru detinere atestat si am primit raspuns negativ.
Răspuns la discuția Administrator fara atestat
Of,bine ar fi sa se respecte legile.Nu mai stiu unde sa ma mai adresez,am facut cerere scrisa la Presedintele de asociatie ,am prezentat problemele si am solicitat un raspuns in scris,nu am primit nici o explicatie,ignora si merge inainte.
Răspuns la discuția Administrator fara atestat
Aveti dreptate,sunt multe aspecte negative care sunt trecute cu vederea pentru ca nu gasim sprijin de la asa zisa asociatie de proprietari din cadrul primariei si nu putem clinti sistemul care functiuneaza in defavoarea proprietarilor de apartamente.As vrea sa stiu daca mai este cineva nemultumit de cantitatile foarte mari de apa platita in plus ,s-au afisat pierderi de apa (diferente distribuit pe apartamen),apa rece 57 m cubi,apa calda 25 m cubi,am mers la Elsaco,mi s-a spus ca citirea lor arata 28m cubi la apa rece si 21 la apa calda .Cum este posibil sa se afiseze la pierderi cantitate dubla la apa rece.Mi s-a sugerat sa cerem verificarea tuturor apartamentelor la masinile de spalat,este posibil sa avem persoane cu racordul facut sa nu inregistreze consumul de apa.Toti ofera doar sfaturi,noi nu avem nici o putera sa stopam anumite aspecte negative care ne afecteaza,facem economie la consumul de apa caci avem pensii mici sa ne putem descurca dar platim aproape dublu consumul.De la primarie mi s-a comunicat ca este lege sa nu se aplice mai mult de 10 la suta din consumul efectuat.Sunt apartamente cu zera persone care au apa rece si calda incluse la plata. Poate vad eu gresit unele lucruri,totusi daca poate cineva sa ma ajute cu o explicatie imi va fi de folos.
Răspuns la discuția Administrator fara atestat
Precizez ca,administratora sustine ca a fost sfatuita de catre o persoana de la primarie ca poate ramane pe functia de administrator gospodar solicitand semnaturi de la locatarii blocului.Salarii si impozit ajunge la 4400 ron pentru 65 de apartamente ,la rubrica materiale gospodaresti sunt sume de peste 450ron care nu sunt detaliate si multe altele.
Va multumesc pentru raspunsul primit de la Dumneavoastra.
Răspuns la discuția Administrator fara atestat
Va multumesc.
Administratora de bloc nu detine atestat,am verificat si la primarie,mi s-a comunicat ca a fost sesizat presedintele ,dar nu s-au luat masuri.
Cum trebuie sa procedam pentru a o demite? Mentionez ca si-a facut o echipa care o sustine.