avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 631 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaita556

Activitate Mihaita556

Buna ziua.Ieri am fost la tribunal,cel putin am crezut ca la tribunal dar dupa am aflat ca la judecatorie am fost ca acolo a trebuit sa ma duc.Sa ajuns la concluzia sa nu se continue cercetarea penala si a fost o audiere despre"confirmarea retragerii urmaririi penale"insa baiatul respectiv nu a venit si s-a amanat dosarul pana de 21 septembrie.Ce o sa se intample daca nu apare nici atunci si ce o sa se intample daca o sa apara??Multumesc anticipat pentru raspuns.
Daca de exemplu primesc 2,3,4 ani cu suspendare atunci in cat timp se va face reabilitarea?
Va multumesc din nou pentru ajutor, mai am doar o intrebare.Cam in cati ani voi avea din nou cazierul curat??
Multumes din nou.Mai am o intrebare.Din pacate nu imi permit sa i-mi iau un avocat poate oare avocatul din oficiu oferit de judecatorie sa ma apere destul de eficient incat sa se amane pedeapsa.??Si daca va rog imi puteti explica ce inseamna amanarea pedepsei?Si este oare situatia diferita in cazul in care jandarmeria a depus plangerea si nu baiatul?
Multumesc mult pentru raspuns.Insa am o intrebare.Nu am oare nici o sansa sa scap doar cu o amenda penala??
Acum un an mergan acasa la 2 dimineata in Cluj-Napoca am vazut un baiat dormind de betie in mijlocul trotuarului.M-am apropiat sa vad daca nu cumva a patit ceva insa am vazut ca doar doarme.Cand am vrut sa-l trezesc s-a intors in somn intro alta parte si i-au cazut banii din buzunarul gecii.Eu am luat banii si am incercat sa plec insa am fost zarit acolo pe moment de zsandarmerie care patrula.Banii au ajuns inapoi in posesia baiatului in seara acea iar eu am fost foarte cooperant iar acesta este prima mea abatere penala.Nu de mult am primit citaie si am fost la tribunal sa intreb ce trebuie sa fac iar mi s-a spus cand trebuie sa vin la proces.Va rog sam-i spuneti care sunt cele mai aspre si si cele mai putin aspre consecinte.
Va mutumesc anticipat pentru raspunsuri