avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate Cornelia1968!!!

Activitate Cornelia1968!!!

Buna seara
In problema aceasta cu ramanere micro doar la o singura firma daca un administrator are doua micro.
Daca la una dintre firme face cesiune de parti sociale pentru o alta persoana fizica ca administrator, pana in 31 .03.24 mai trebuia sa treaca la una dintre firme la platitoare de impozit pe profit?
Multumesc!
Din pacate nu s-a raspuns la aceasta intrebare..." in ce cont se plateste si cine i beneficiarul'...

toareanelia a scris:

Buna ziua SRL plateste chirie spatiu la persoana fizica , as vrea sa stiu in ce cont se plateste impozitul si cine este trcut la benefiar in OP.
Multumesc

Super timpul de raspuns...in 29!!! WOW
Cand "pandemia" era pana in 25...
Foarte mult imi foloseste acum...
Buna ziua
1.Am de recuperat o suma la imp pe profit aferent anului 2019. Nu mi-e clar, achit prin diferenta acum , sau valoarea intreaga ce rezulta dupa aplicarea bonificatiei de 10% pe trim I 2020 si cer in lunile urmatoare o compensare la viitoarele obligatii fiscale?
2 Forumurile de conta ne indruma sa platim impozitul de profit/ micro aferent trim I 2020 in codurile iban alocate acestora si nu in contul unic pt ca daca avem ceva diferente ( inclusiv ceva penalitati, dobanzi si de un leu) bonificatia nu se mai acorda. E in regula?
Multumesc!
Răspuns la discuția Concediere individuala
Multumesc!
Poate un angajat sa primeasca ajutor de somaj ( art 65 CM), in conditiile in care in Adeverinta de venit pe anul 2019 primita la Anaf, are pe langa salariu si dividende "venit brut/venit impozabil de 9.728 lei" la un alt SRL unde acesta este administrator?