avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Activitate NoNamed

Activitate NoNamed

Multumesc pentru raspunsuri! Cred ca cel mai usor e sa transfer domeniul pe numele societatii la rotld.

O zi buna si o saptamana minunata!
Buna ziua! Am un domeniu web .ro luat inainte de infiintarea SRL-ului, pe persoana fizica. Am mai vazut alte discutii pe forum dar niciunul cu un raspuns concret asa ca deschid discutia aceasta pentru a gasii un raspuns.

Vreau sa folosesc acest domeniu web pentru magazinul online al firmei. La datele whois pe rotld.ro apar eu, persoana fizica. Pot folosii domeniul pe firma chiar daca apare o persoana fizica la datele whois, si nu am factura pe firma pentru acesta sau e obligatoriu sa transfer domeniul pe numele societatii?

Daca il pot folosii fara sa il transfer pe numele societatii, trebuie contract de comodat intre mine si societate sau il pot folosii fara nici un fel de contract?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.


CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Buna ziua,
Garantia o poate oferi furnizator de la care achizitionati produsele.

Va multumesc pentru raspuns!

Asta inseamna ca trebuie sa iau legatura cu furnizorul si sa ma asigur ca pt Romania imi asigura 24 de luni garantie pt produse. Corect?
Cumva asta inseamna deasemenea ca pt a face lucrul acesta trebuie sa devin reprezentat al acelui furnizor sau depinde de acesta?
Buna ziua! Ma intereseaza sa deschid un SRL pentru a putea infiinta un magazin online / pe emag marketplace pentru a vinde produse aduse din Europa. Eu sunt interesant sa vand produse din domeniuk IT. Stiu ca din pct de vedere legal, trebuie sa ofer o garantie de 24 de luni pentru produse insa nu imi dau seama cum pot oferii aceasta garantie. Trebuie sa semnez vreun contract cu o firma care se ocupancu asa ceva? Ma puteti ajuta va rog cu niste detalii?
Buna ziua! Am o masina cu acte de Germania pentru care am scos numere rosii. Nu am facut RAR-ul inca asa ca nu am cartea de Romania. Eu acum as vrea sa vand masina iar intrebarea mea e: pot obtine certificatul fiscal de la primarie daca nu am cartea de Romania?
Am inteles! Va multumesc din suflet!

Cornel Vasile a scris:

Corect , numai in situația in care veti pierde litigiul.

Va multumesc mult pentru informatii! Mai am o singura intrebare: din ce am vazut pentru lucrul asta, in mare parte, ma pot alege cu o poprire pebtru recuperarea sumelor, pentru ca in momentul actual sunt angajat la o alta firma. Corect?

Cornel Vasile a scris:

Raspunderea patrimoniala ,in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale.

In momentul in care eu am primit abonamentul nu mi-au fost aduse la cunostinta conditiile de utilizare ale acestuia.
Daca sunt dat in judecata fapta la ce se incadreaza?

Cornel Vasile a scris:

Da, va poate chema in instanta ... insa inainte de acestea ar trebui sa vada care au fost conditiile stabilite pentru utilizarea telefonului.

Este posibil sa existe, dar nu sunt sigur.

luminita29 a scris:

Exista o evidenta a societatii prin care se dovedeste ca telefonul este in posesia dvs?

Ma pot chema si in instanta pt platile acestea?

Cornel Vasile a scris:

Probabil vi se va cere sa platiti c/v facturii emise pe acel numar de telefon.