avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Activitate SOLUTII PERSONALIZATE SRL

Activitate SOLUTII PERSONALIZATE SRL

Salut,

de curand am incheiat o polita de asigurare "CASASIGURA PLUS" la ASTRAONLINE.

"Polita de asigurare de baza a locuintei CasaSigura Plus este ideala pentru cei care constientizeaza necesitatea unei asigurari, dar nu au un buget foarte mare de alocat pentru aceasta. Riscurile asigurate ale acestei polite sunt: incendiu, trasnet, explozie, cadere de corpuri, cutremur de pamant, alunecare de teren, inundatie si furt (in cazul bunurilor)" - informatia este preluata de pe site-ul lor.

Toate bune si frumoase pana cand am fost inundat de 2 ori din pricina conductei pluviale de pe scara blocului.

Am urmatat procedura de anuntare a asiguratorului care a venit a facut poze si a deschis dosarul de dauna.

Mare mi-a fost mirarea cand am primit raspunsul negativ din partea lor!
in acceptiunea asiguratorului definitia inundatie inseamna:

1.1.27. inundaţie: fenomen natural, care nu este cauzat sau controlat, direct sau indirect, de forţa umană, constând în:
a) acoperirea cu un strat de lichid de provenienţă naturală, cauzată de:
a.1) revărsarea unor cursuri/acumulări de lichid natural (inclusiv din cauza ruperii digurilor);
a.2) şuvoaie, torente;
a.3) pătrunderea apei provenită din topirea zăpezii sau din ploi în Bunuri fie în urma acumulării acesteia în zone joase, fie în mod direct, de la suprafaţă;
a.4) ieşirea la suprafaţa terenului a lichidelor de provenienţă naturală, acumulate în mod natural în subteran;
b) efectul acţiunii mecanice a lichidelor de provenienţă naturală sau a obiectelor purtate de acestea;
c) aluviuni;


Va rog sa-mi spuneti daca din punct de vedere legal exista modalitati de atacare in justitie si cui sa ma adresez in acest sens.

Mi se pare o mare nesimtire si un abuz incredibil din partea asiguratorului si sunt hotarat sa merg cat se poate de departe .

Astept cu mare interes raspunsul vostru!
Mulltumsc anticipat!
Salut!

in primul rind va multumesc ca existati! Astfel, am ocazia sa-mi cunosc mai bine drepturile si sa mi le apar mai bine.

Am nevoie de sfaturi privind problema de mai jos:

Sint student in anul suplimentar la Invatamant la Distanta in cadrul facultatii de Comert specializarea Turism din ASE.

- conducerea acestei facultati a decis dupa ce am platit taxa de imatriculare in an suplimentar ca ea nu poate sustine aceste cursuri la Bucuresti si ca ne va redirectiona catre un centru teritorial apropiat respectiv AZUGA.

- timp de 3 ani am urmat cursuri la Bucuresti ca si alti colegi de ai mei care se afla in aceeasi situatie.
Mi se pare absurd ca dupa 3 ani sa sustin examenele la AZUGA in conditiile in care an de an am platit taxa de scolarizare de 1600 ron.

- vrea sa stiu care lege reglementeaza decizia Facultatii
Drept comercial ? (avind in vedere ca intre parti este semnat un contract comercial de prestari servicii pina la urma)
legea invatamantului ?

Sint horarit sa actionez pe toate caile posibile astfel incit sa mi se respecte drepturile!!!

Astept raspunsul d-voastra cit mai curind posibil !


Va multumesc anticipat!

Mihai Dobrescu
Tel: 0722455495
0740644674
Fax: 0318161433
Email: dobrescu.mihai@gmail.com