avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Activitate adrian73

Activitate adrian73

multumesc, dar am nevoie de un sfat in situatia mea.
Buna seara, am un teren si o casa intr-o comuna din Ardeal. Casa si terenul aferent sunt cumparate prin act de VC de la bunicii sotiei cu drept de intretinere. In spatele casei bunicii mei( unul deja decedat si bunica avand 89 ani) au lucrat un teren de la Primarie dat spre folosinta. Au avut, in urma ca cativa ani vointa de a trece acel teren in proprietatea lor , dar au fost "respinsi" din terte motive de catre ei. Acum eu am vrut sa ii ajut sa trec acest teren in proprietate sau macar concesionat/donat sau alta forma pentru al lucra. Am primit de la Primarie in prima cerere raspunsul ca nu este intabulat sau ceva de genul si nu stie dimensiunile acestuia, minciuna deoarece la a 2-a incercare mi-au raspuns ca acel teren este in domeniul privat al comunei si nu public si cica nu se vinde/concesioneza/doneza. Eu cred ca nu am fost destul de"convingator" fata de primar/vice/consiliu.
Ce pot sa fac( in termenii legilor in vigoare) ca sa il iau in concesionare , macar??? Ajutati-ma cu ceva detalii si apoi sa pot sa le dau cu legile in cap si poate cu ceva"ajutor financiar" sau alt fel sa il recuperez.
Va relatez cateva aspecte din rezolutia primariei catre mine................
"nu intra sub incidenta OUG 54/2006 si ..............terenurile propietate privata ale comunei nu pot face obiectul contractelor de vanzare-cumparare sau concesionare.................. Va multumesc
da, asa este, dar parinti cred ca l-au vandut si noi platim in continuare impozit pe el
o sa vedem ce vom face, ms de raspunsuri
multumesc de raspuns. nu a intervenit nimic, ce m-a facut sa cer o lamurire ar fi urmatoarea situatie>
ingrijirea bunici si alte detalii sunt ok, ma intereseaza ca acum plata pe acel pamant extravilan este pe numele meu, sa nu apara pe urma cineva , de la primarie ca bunica mea nu a platit acest impozit pe numele ei si sa plateasca din urma. pe urma ar fi problema ca terenul l-a dat , numai cu titlu de proprietate, unui asa zis cumparator , care nu stiu ce face cu el, acte nu a facut si eu sa platesc pe numele meu impozitul , nu e corect, chiar daca platea bunica impozitul pe numele ei, in viitor ce face? o sa plateasca in continuare.
bunicul , care a murit, nu am scapat de el, avea si alti mostenitori si pot si aceia sa vina sa ceara cota parte, in plus, dupa moartea bunicii, o sa vina si alti mostenitori, cum ar fi, verisori cu noi.
poate nu e o problema acest impozit ca si suma, dar daca l-a "vandut", sa putem scapa de tot de toate cheltuielile asupra lui. Cum trebuie sa procedez , la primarie, sa se faca un rol separat pt mine , pe casa si teren , si alt rol pe numele bunicii, pe acel pamant?
am scris o "mica " povestioara, dar sa nu ma intelegeti gresit, in ceea ce priveste intretinerea bunicii, plata taxelor, ca tot eu le fac , dar sa ma stiu impacat cu acel impozit pe terenul extravilan. ms
am deschis rol la primarie , pentru ca platesc impozitul pe casa si terenul aferent casei , cam de 3 ani, numai ca pe un teren extravilan detinut de bunicii mei, mai bine zis de bunicul meu , care a decedat , platesc acel impozit cumulat pe numele meu, fara sa ramana alt rol pe numele bunicii care traieste. trebuie sa merg la primarie sa lamuresc situatie si mai ales ca nu am completat nici o declaratie cum spune in Ordonanta de Guvern 28/2008.
multumesc de sfaturi
deci sa inteleg ca nu trebuie sa fac vreo cerere la primarie pt un rol separat????
se mai poate face ceva? ce sa ma astept din partea cumparatorului?
Am cumparat o casa( de fapt, casa bunicii sotie, acum 3 ani), prin contract de vanzare cumparare cu intretinere lor, cat traiesc. Bunicul sotiei a decedat si mai traieste bunica. Cand pot eu si sotia sa "scapam" de aceasta degrevare pe cartea funciara si sa devenim proprietari in regula? trebuie sa depun la CF o copie dupa certificatul de deces al bunicului si pe urma la decesul bunicii sa depun si pt ea acest cert. de deces sau pot sa ma duc cu ambele dupa decesul bunicii, pentru ambii bunicii???
intrebarea a 2-a:
bunicul sotiei a avut un teren extravilan cu titlu de proprietate pe numele lui, pe care nu s-a facut succesiunea si nu l-a vandut. La primaria comunei am dus , la momentul vanzarii , prin CVC, si eu cu sotia am devenit proprietari pe casa si pamantul aferent casei, cei de acolo , ( cred eu , sa nu faca 2 "partide" de impozit) mi-au trecut mie si impozitul pe casa si terenul aferent-cel intravilan si impozitul pe terenul bunicului decedat extravilan sa il platesc. Numai acum ne-am dat seama , dupa 3 ani ca eu platesc pe numele meu impozitul pe acel pamant extravilan, ceea ce cred ca trebuia sa plateasca bunica sotiei, fiind mostenitor. Cum pot( prin cerere la primarie ) si in baza carei legii sa "defalc" acest impozit , al meu , pe numele meu cu casa si terenul intravilan aferent casei si alta "partida", cred ca pe numele bunicii sotie impozitul pe acel teren extravilan????
multumesc din suflet, poate am fost cam neexplicit in exprimare!!!!
multumesc mult, acum de cateva minute , parinti mei , am aflat cu stupoare, am facut acest "gest" de a vinde acest teren, ( NU STIU CUM a fost posibil) si cica cumparatorul se va ocupa de acte, ceea ce nu cred, ca nu poate sa intre in posesie deoarece nu a facut un CVC la notar, si nu poate ca nu avem succesiunea facuta. Multumesc.
Buna ziua, am o nelamurire>
bunici mei ( de fapt , numai bunica mai traieste), au un pamant extravilan, cu titlu de proprietate. acest titlu de proprietate este pe numele bunicului care a decedat si nu are cadastru si intabulare la acest pamant extravilan. Un cumparator , ma tot seaca , ca vrea sa imi cumpere acest pamant numai cu acest titlu de proprietate si face ele "toate " actele, fara sa ma cheme la notar si sa folosesca terenul , bineinteles , in favoarea lui. Intrebare> e bine sa vand? numai pe baza actului titlului de proprietate??? care sunt pasii? cum justific eu scaderea de la primaria comunei impozitul pe acest teren si sa nu il mai platesc??? va multumesc