avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 415 soluții astăzi
Forum Activitate GeorgeMarian16

Activitate GeorgeMarian16

Salutare ! Recent am incercat sa ma angajez part time la un Shop and Go ( cred ca e tot Mega Image doar ca mai mic ) Si seful de acolo dupa ce am discutat cu el m-a sunat a doua zi sa imi spuna ca nu ma pot angaja cu acordul parintilor fiindca n-am implinit varsta de 16 ani. Stiu sigur ca la articolul 13 legea 53/2003 scrie ca pot incheia un contract de munca si la varsta de 15 ani cu acordul parintilor ( eu am 15 ani fac in august 16 ). L-am intrebat daca e sigur de aceasta informatie si el mi-a zis ca o mai verifica o data si m-a intrebat daca as putea si la 8 ore si daca ar fii ok. Eu i-am raspuns ca da ar fi ok ( desi stiam ca nu se poate la 8 ore pentru ca inca sunt minor ) Dupa vreo 15 minute ma suna iara si imi zice ca e totul ok si doar de la 16 ani ma pot angaja la ei la 6 sau 8 ore. Credeti ca e ceva dubios? Nu inteleg de ce neaparat la 16 ani,nu scrie in art 13 legea 53/2003 ca ma pot angaja si de la 15 ani cu acordul parintilor sau al tutorelui legal?
Salutare ! Acum ceva timp nu am putut sa imi fac buletin pentru ca au fost niste probleme cu actele casei,am fost la tribunal si m-au plimbat dintr-o parte in alta vreo 2 ore degeaba. Am zis ca mai bine imi fac o carte provizorie de identitate si asa am si facut. Dar acum mi-a expirat,intrebarea este daca imi pot face o a doua carte de identitate provizorie? Imi pare rau daca nu am pus in categoria corespunzatoare aceasta intrebare.
Salutare ! Intr-o luna implinesc varsta de 16 ani si as vrea sa ma angajez part time. Problema este ca acum 2 ani cand am fost sa imi fac buletinul cei de la sectia 9 au descoperit ca este o greseala in contractul casei dupa ce au facut 8 buletine de pe acel contract si nimeni nu a zis nimic. Bunica mea este trecuta Mariana in unele parti si Maria in altele. Am fost la tribunal sa rectifice greseala dar nici o solutie,m-au trimis dintr-o palte in alta,in fine. Intrebarea este daca ma pot angaja fara sa am buletin ? Am certificatul de nastere ca si act de indentitate. Va rog sa ma scuzati daca am gresit categoria.

-limbaj nepotrivit-