avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Activitate Costel86

Activitate Costel86

Răspuns la discuția Executare silita
Da,inteleg asta..dar mai exista dupa anii astia un temei legal..ma mai poate obliga sa achit acel credit..precizez ca e vb de 1665lei..credeti.ma nu e rea vointa..oricum o buna parte din ei a fost restituita dar creditul cand a devenit restant au cerut toata suma inapoi

Cabinet de Avocat "Dragos Barnea Madalin" a scris:

De principiu, atata timp cat stiti ca nu v-ati onorat obligatia asumata, va puteti astepta oricand la aparitia unei somatii avand ca obiect achitarea imprumutului pe care l-ati solicitat/obtinut si nu l-ati mai restituit.

Răspuns la discuția Executare silita
Ultima plata am facut.o in octombrie 2012,a urmat o perioada de liniste,ca apoi sa aflu ca creditul meu a fost dat unei firme de recuperare..bineinteles am tot primit somatii la care nu am raspuns..astfel a trecut prin mai multe firme si dupa o perioada de 2 ani am primit astazi in posta o alta somatie de executare silita de la o astfel de firma

Ionita Cristina Avocat a scris:

Depinde cand ati facut dvs. ultima plata voluntara și ce plati ati facut din 2009 pana acum. Ne puteti lamuri?

Exista posibilitatea ca datorie sa fie prescrisa. Se poate face contestatie la executare in termen de 15 zile de la data la care vi s-a instituit poprirea.

Cel mai bine ar fi sa luati legatura cu un avocat și sa ii transmiteti actele spre analiza.

Răspuns la discuția Executare silita
Precizez ca ultimele plati catre banca le.am facut in 2012



Costel86 a scris:

Buna ziua,ma intereseaza daca pot fi executat pt un credit facut in 2009?precizez ca creaanta a fost data de la o firma de recuperare la alta si o data pe an mai primesc cate o somatie

Buna ziua,ma intereseaza daca pot fi executat pt un credit facut in 2009?precizez ca creaanta a fost data de la o firma de recuperare la alta si o data pe an mai primesc cate o somatie