avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Activitate shomescu

Activitate shomescu

In urma unei reclamatii depuse la Inspectoratul de Stat in Constructii pt eliberare certificat de urbanism incomplet (contraventie cf legii 50) acesta a dispus masuri contra Primariei care a eliberat ac certificat incomplet si mi-a raspuns in scris ca a facut-o dar in mod general.

Cf legii 544 / 2001 de liber acces la informatie am dreptul sa cer ISC sa imi trimita copii dupa masurile dispuse catre Primarie sau o sa ma trimita la plimbare?

Multumesc frumos pt un raspuns rapid.
Copie conform cu originalul - intrebare specifica.

Buna ziua, In cadrul unui dosar de judecata am depus ca si anexe mai multe documente certificate de mine cu semnatura ca sunt "cf cu originalul".

Cum trebuie sa procedez cu urmatoarele 2 categorii de documente:

- captura tip poza dintr-un sistem electronic de depuneri cereri / contestatii catre primarie. Contestatia am depus-o electronic, nu am nimic pe format hartie.
- o copie primita de la primarie dupa un document original (Hotarare Consiliu Local).

Trebuie sa certific in vreun fel aceste 2 tipuri de documente?

Multumesc anticipat pt raspuns.

Buna ziua,

Multumesc, am inteles acum. Am trimis azi prin email dovada de plata prin ghiseul.ro.

Dvs ati mentionat mai sus "original" - nu este suficient sa trimit prin email doavada electronica?
Cum ar trebui sa procedez in acest caz.
Ordonanta nr.27 din 30 ianuarie 2002 privind reglementarea activitatii de solutionare a petitiilor:

Intrebarea : dupa scurgerea celor 30 zile trebuie obligatoriu sa primesc un raspuns chiar daca institutia a decis intern sa mai amane cu 15 zile?

Caz concret: am depus o reclamatie la Inspectoratul de Stat in Constructii si dupa scurgerea celor 30 zile m-am pus sa ii sus, dupa multe telefoane pana sa ajung la persoana responsabila mi s-a explicat ca a fost in concediu medical si ca s-a prelungit automat termenul cu 15 zile.

Este ordonanta respectata? Mie nu imi este clar din textul eu daca dupa 30 zile sunt obligati sa iti dea un raspuns scris indiferent daca prelungesc sau nu cu 15 zile si mai ales daca trebuie sa primesc prelungirea in scris.

ISC mi-a zis ca ei prelungesc des si ca nu sunt obligati sa comunice.

Multumesc anticipat!!!
Buna ziua. Conform Ordonanței de urgență nr. 80/2013 privind taxele judiciare de timbru in art Art. 33. (1) apare ca taxele judiciare de timbru se plătesc anticipat, cu excepțiile prevăzute de lege.

Acest articol se refera ca se plateste anticipat depunerii cererii de chemare in judecata sau doar anticipat inceperii procesului de judecata?
Azi am depus o cerere de chemare in judecata si am primit mesajul:

"Vă confirmăm că mesajul dumneavoastră a fost recepționat.
Conţinutul mesajului dumneavoastră, a fost tipărit, înregistrat şi depus la dosar.
Registratura Judecatoria xxxxxxxx "

Voi primi prin corespondenta nr de dosar sau ce va urma?

Multumesc.
Va multumesc mult pentru raspuns. Ar trebui sa ma autoinitiez si sa depun taxa sau sa astept din partea tribunalului sa imi trimita cererea de plata?

Intreb deoarece nu vreau nici pentru o zi sa intarzii procesul, deja primaria m-a amanat si amagit pentru 6 luni.
Buna ziua,

Maine voi depune o cerere de chemare in judecata in contencios administrativ a unei primarii cu 3 capete:
1 - anulare certificat de urbanism emis ilegal (incomplet)
2- obligarea eliberarii unui nou CU (cerere depusa din dec 2020 dar fara raspuns inca)
3- plata daune

Care este calcul corect taxa judecata?
a) 50 + 300
sau
b) 50 + 50 + 300?

Taxa se plateste inainte de depunere sau imi va fi comunicata suma ulterior depunerii?

Multumesc anticipat!!!
Va multumesc f mult pt raspunsul rapid.
Buna ziua,

Vreau sa trimit o cerere de chemare in judecata pentru o Primarie legat de emiterea unui certificat de urbanism incomplet.

Cererea am facut-o doar in numele meu dar proprietari ai terenului sunt eu si sotia mea.

Trebuie ca cerea de chemare in judecata sa fie facuta in numele ambilor proprietari sau este OK doar in numele meu?

Multumesc anticipat!