avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate goggy

Activitate goggy

Termenul de predare a fost deja acceptat atunci cand angajatorul meu a semnat contractul, eu nu am fost consultata in nici o privinta.
Este vorba despre un proiect de arhitectura la care lucrez dar pe care stiu ca nu il pot termina la termenul acceptat de el prin contract. Dar el vrea sa semnez acest proiect ca eu ( in calitate de arhitect proiectant ) sa fiu cea care raspunde in momentul in care nu se va preda la timp si vor aparea probleme, cum ar fi despagubirile.

Din ce imi spuneti Dvs eu inteleg faptul ca partile implicate in acest contract sunt firmele. Asta inseamna ca eu, ca angajat al firmei nu pot fi implicata direct, decat in baza unui proces civil intentat de firma angajatoare impotriva mea? Este corect?
Buna ziua,
Lucrez intr-o firma de proiectare si ma confrunt cu urmatoarea problema angajatorul meu a semnat un contract,( fara sa-l citeasca ), prin care si-a luat anumite angajamente. Ulterior, dupa ce a citit contractul si a constatat ca a acceptat niste termene imposibile si totodata a acceptat despagubirea beneficiarului in cazul nerespectarii acestor termene, cu niste sume fabuloase, s-a gandit ca ar fi mai bine sa ma oblige pe mine sa-mi asum toata responsabilitatea. In felul acesta, cand lucrurile o vor lua razna, eu voi fi trasa la raspundere si probabil voi fi obligata sa platesc aceste sume.
Ce pot face? Nu vreau sa-mi asum reponsabilitatea pentru greselile lui dar nici nu vreau sa-mi pierd locul de munca.
Am doi copii mici ( probabil ca acesta este motivul pentru care imi forteaza mana ) si o singura sursa de venit.
Daca semnez, clar intru in bucluc.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Acord acces coloana de gaze
Nu cred ca se poate semna contractul fara acordul de acces din partea distrigaz, acord care nu poate fi obtinut, se pare, fara acceptul investitorului initial.
E adevarat ca nu are dreptul sa ingradeasca accesul la conducta insa nu cred ca e vorba de un act neconditionat. Cred ca investitorul are tot dreptul sa fie despagubit, doar ca neexistand nimic care sa reglementeze acest lucru, fiecare cere cat are chef.
Am vorbit cu cei de la distrigaz dar fara vreun rezultat. Adica mi-au dat solutii de genul : "puteti sa va trageti alta conducta" sau " vorbiti si cu ceilalti vecini, cei care si-au montat centrale inaintea Dvs si au platit doar 3 lei pentru acord si convingeti-i sa-si plateasca partea intreaga, in felul asta investitorul initial nu va mai fi nevoit sa-si recupereze pierderile pe spatele Dvs" ....
Răspuns la discuția Acord acces coloana de gaze
Am apelat la o firma agreata de distribuitorul de gaze pentru a face lucrarea. Ei s-au ocupat si de partea de avize si proiect, nu cunosc detaliile.
Răspuns la discuția Acord acces coloana de gaze
Apartamentul despre care vorbesc este un apartament pe care il inchiriez. Acasa, la fel ca Dvs, eu am fost prima care a tras coloana de gaze deci stiu perfect ce costuri implica.
Numai ca eu, de fiecare data cand cineva mi-a cerut acordul, am facut calculul corect, impartind costul la numarul de centrale, astfel incat toti am participat cu aceeasi suma, nu am incercat sa jecmanesc pe nimeni.
Asa ca, din punctul meu de vedere, o despagubire justa, este sa platesc a 11a parte din investitie, pentru ca am a 11a centrala.
Răspuns la discuția Acord acces coloana de gaze
Si nu ar trebui sa fie problema lui faptul ca a socotit gresit cu ceilalti 10? Adica, de ce trebuie sa recupereze pierderile pe spatele meu?
Faptul ca platesti pe o lucrare sa zicem 1000 iar apoi, profitand de faptul ca ceilalti locatari nu se pot bransa fara acordul tau, ceri cate 900 de la fiecare in parte, nu se poate numi specula?
Răspuns la discuția Acord acces coloana de gaze
Si ce fac pana se solutioneaza problema in instanta? Stau fara caldura? Lucrarea e facuta, deci si debransarea de la sistemul de incalzire al blocului.
Noi am mers mai departe cu lucrarea pentru ca am inteles ca se poate solutiona cu delaratia notariala ( modelul a fost luat chiar de pe site-ul distrigazului ) insa acum s-au sucit ( cei de la gaze ), vor acordul.
Răspuns la discuția Acord acces coloana de gaze
Ceilalti vecini au platit cateva zeci de lei noi. Marturisirea mi-a facut-o chiar vecinul in cauza sub forma unei justificari. Cu alte cuvinte, mi-a spus ca nu a stiut cum se face calculul si le-a cerut foarte putin dar acum a constatat ca nu reuseste sa-si amortizeze investitia si vrea sa-si scoata parleala pe spatele meu.
Nu am stiut ca pot obtine informatii de la distrigaz legate de investitia initiala.
Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea problema: locuiesc la parter intr-un bloc de 7 etaje, pe o scara unde deja a fist trasa o conducta de gaze, investitorul initial fiind la ultimul etaj.
Pe scara exista deja 10 centrale, a mea este a 11a. Am obtinut acordul de la 9 vecini, mai putin de la investitorul initial, care pretinde o suma ridicol de mare pentru a mi-l da. Eu am fost de acord sa-i platesc cota parte din investitia initiala cu conditia sa-mi arate niste documente din care sa reiasa care afost suma.
Nu ne-am inteles, eu am depus dosarul cu semnaturile pe care le aveam si am atasat o declaratie notariala pe proprie raspundere prin care ma angajez sa il despagubesc pe vecinul respectiv in momentul in care imi arata documentele.
Din pacate, distrigaz nu mi-a dat acordul de acces. Acum nu stiu ce sa fac.
O intrebare ar fi: pot sa-i fac plangere la politie pentru specula? Exista vreo portita pe care o pot folosi pentru a obtine acordul? Problema este ca lucrarea a fost facuta, centrala montata iar acum nu pot sa-i dau drumul.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Reparatie acoperis bloc
In cazul meu asigurarea nu acopera pagubele, sincera sa fiu, nu stiu de ce am facut-o...
De neglijenta nu cred ca poate fi vorba atata timp cat am facut o multime de sesizari, am trimis nenumarate poze cu diferitele stadii de degradare...Toata lumea stie ce se intampla, doar ca nu se face nimic, timp in care infiltratiile isi vad de treaba lor.
Atata timp cat stricaciunile erau de marimea unei coli A4, nu mi-a trecut prin cap sa le cer despagubiri, insa acum am 3 camere afectate, tencuiala tot cade si asta in conditiile in care am doi copii mici. Eu am facut sesizare inca de la inceput asa ca daca e vorba de neglijenta cuiva, cred ca e voba de cea a asociatiei.