avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Activitate Ciprian19851985

Activitate Ciprian19851985

Pe procesul verbal scrie ca amenda s-a dat in baza art 32 lit B din HCL 260/2018.
Nu este mentionat in procesul verbal nimic de dispozițiile OG nr. 2 /2001 sau de alta OG. Credeti ca mai pot face contestatie?
Ma puteti ajuta cu ce trebuie sa scriu in contestatie?
Nu ma pricep deloc.
Nu am fost notificat sa comunic politiei cine a condus auto, doar am gasit fluturasul ala in cutie postala si am mers la ghiseu si am ridicat plicul.
Fluturas cred ca a fost ca a avut coleg care a avut in zona masina si a primit invitatie de la Politia Locala Galati, dar nu s-a gasit pe parbriz nimic. Ori l-a luat vantul, ori vreun cetatean binevoitor.

Procesul verbal este de la Politia locala si scrie ca s-a facut fotografie masinii in 14 Iulie "parcapa pe trotuar blocand accesul pietonilor". Masina era parcata pe trotuar, dar pana la bloc e spatiu de 1 - 1.5m si acum de vreo cateva zile sunt parcate masini acolo cu semn in geam cu Loc parcare rezident. Masini au fost parcate acolo dintotdeauna si daca acum lasa rezidentii sa parcheze e clar ca e loc de pietoni.

Daca depun contestatie, dupa ce se finalizeaza contestatia mai pot plati amenda la jumatate?
Am luat amenda pt parcare in fata unui bloc, pe trotuar.
Amenda a venit prin posta si eu nu am permis.
Fiul meu conduce masina si a parcat.

Pot face contestatie? Ce sa fac?