avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Activitate AndreeaM053

Activitate AndreeaM053

Veniturile din PFA în Belgia ar fi aproximativ 2000 euro, indemnizația CCC din România aprox 600 euro.
Mai mult mă interesează dacă există posibilitatea închiderii CCC din România dacă am aceste venituri în Belgia. Dacă suspenda indemnizația din România, dar soțul rămâne în CCC iar în Belgia are PFA-ul respectiv, e totul perfect.

Cornel Vasile a scris:

1. este în regulă dacă soția își dă demisia la data la care întra soțul în CCC pentru a nu se întoarce la muncă.

2. Depinde de valoarea veniturilor realizate...

Bună ziua!

Am două întrebări legate de concediul de creștere al copilului.

1. În cazul în care ambii părinți lucrează, au dreptul la CCC, iar tatăl vrea să intre el in CCC 1 an și 10 luni, este în regulă dacă soția își dă demisia la data la care întra soțul în CCC pentru a nu se întoarce la muncă?

2. Unul dintre părinți este în CCC 1 an și 10 luni în România, dar în Belgia își deschide un PFA prin care prestează servicii de IT. Care este situația legală în România - se suspedă indemnizația de CCC, dar rămâne în continuare în CCC?

Mulțumesc pentru răspunsuri!
Bună ziua! Mă voi muta la sfârșitul anului 2022 și voi inchiria un apartament, contractul va fi facut pe minim 2 ani, începând cu decembrie 2022. Acest contract va trebui înregistrat la Fisc?
OUG16/2022 spune că se vor înregistra la Fisc contractele noi din 2023 sau cele care sunt în derulare in 2023.
Bună ziua!
Am nevoie de ajutorul dvs. Am terminat studiile de licență la buget.
M-am înscris la master în anul 2020-2021 și am primit un loc tot la buget. Am finalizat un semestru, în semestrul 2 nu am dat nici un examen.
Anul acesta vreau să mă înscriu din nou la un program de master.

Mai pot beneficia de un loc la buget?
Bună ziua!
Un prieten a închiriat prin Airbnb în cursul anului trecut o garsonieră și 2 camere din locuința proprie.
Cum ar trebui să procedeze acum la depunerea declarației 212 privind veniturile din chirii?
Mulțumesc mult!!!
Din câte stiu, analiza de risc nu a fost facuta deoarece documentele ajungeau la noi in birou.
In zona camerei din birou si a celorlalte camere amplasate in incinta nu este amplasat nici un marcaj " zona supravegheata video".

POPA GHEORGHE a scris:

Nu trebuie sa fiti de acord cu montarea camerelor de supraveghere video, doar informata la revenirea din concediul de odihna. Informarea putea fi facuta in cadrul instruirii periodice in domeniul ssm.
Daca in zona sunt amplasate marcaje "zona supravegheata video" se considera ca ati fost informata.

Buna ziua,

Dupa ce am revenit din concediul de odihna am observat ca angajatorul a montat o camera de supraveghere in biroul in care lucrez.
In birou facem operatiuni de casierie(predat-primit bani etc), dar nu avem seif. Seif-ul l-am primit dupa montarea camerei la aprox.2 saptamani si a fost neutilizat aprox.1 luna. Firma de securitate a inregistrat si ea acest lucru.
Angajatorul nu ne-a anuntat in prealabil de montarea camerei si nici nu am semnat ca suntem de acord.
Poate fi amendat angajatorul din acest motiv si conform carei legi?
Multumesc!
Va multumesc mult pentru raspunsul dat!

Am informat si ITM-ul despre problema mea si astept raspunsul lor.

O zi minunata in continuare!
Data incetarii este 19.07

Cornel Vasile a scris:

Care este data mentionata in cerere de incetare a c.i.m. ?