avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Activitate ene cosmin

Activitate ene cosmin

Am efectuat o expertiza contabila judiciara intr-un proces cu un fost angajator care nu mi-a eliberat adeverinte cu drepturile salariale primite. Expertiza contabila a vizat prejudiciul la pensie pe care mi l-a adus fostul angajator prin neadaugarea sporurilor primite la calculul pensiei. Prin expertiza contabila s-a dovedit de fapt că, chiar si fara sporurile de la acest fost angajator, cuantumul pensiei in plata este mai mic decat as avea dreptul.
Pot sa deschid o actiune impotriva Casei de Pensii prin folosirea raportului de expertiza contabila efectuata in procesul cu fostul angajator ?
Sint fiul unui proprietar al unui apartament dintr-un bloc. Recent s-au facut alegeri pentru comitetul executiv al asociatiei de proprietari si am fost propus candidat. Pot candida pentru membru in Comitetul executiv, nefiind eu proprietarul ci parintele meu ?
Răspuns la discuția prescriptia extinctiva
revin si dezvolt. Daca un act juridic administrativ emis cu incalcarea legii a generat un alt act juridic administrativ subsecvent, desigur si acesta ilegal ( avand in vedere ca primul a fost emis cu incalcarea legii ) iar ulterior a fost anulat de o instanta, nu antreneaza anularea si a actului subsecvent ? Deci nu se poate cere constatarea nulitatii pe cale de actiune a actului subsecvent ca urmare a anularii deja a ctului initial ? Si aceasta tinind cont ca este vorba de acte juridice administrative, respecti dispozitii ale primarului ?
Se aplica prevederile art. 2 din Decretul nr. 167/1958 actelor juridice administrative ? :">
In hotarirea judecatoreasca scrie negru pe alb "pina la majoratul minorului".
Va multumesc. Pensia mi se opreste pe stat si deja mi s-a oprit pentru toata luna. Motivatia a fost ca si alocatia de stat pentru copii se plateste integral in ultima luna.X-(
am avut de platit pensie alimentara copilului meu. In hotarirea judecatoreasca obligatia de plata era "pina la majoratul minorului". Nu solicit acum informatii cu privire la plata unei pensii in eventualitatea continuarii studiilor. Vreau doar sa ma lamuriti cum este cu aceasta expresie "pina la majoratul minorului". Copilul meu a implinit 18 ani pe data de 10.06. Cum trebuie platita pensia in aceasta ultima luna ? Calculata pina pe data de 10, adica pentru 10 zile in cursul acestei luni ? Sau pentru toata luna, ca si cum ar fi implinit pe 30.06. 18 ani ?
Multumesc anticipat !
Sint functionar public cu studii superioare la o institutie publica din Bucuresti. Salarizarea functionarilor publici s-a facut conform prevederilor OG 2/2006, OG 6/2007 iar in prezent conform prevederilor OG nr. 9/2008. Insa aceste acte normative au avut si au, in ceea ce priveste nivelul salariului minim in functie de studii, prevederi diferite de CCMUNN, respectiv prevede salarii mult mai mici. Spre exemplu daca CCMUNN prevede, in prezent, pentru salariatii cu studii superioare un salariu minim de 1000 de lei (pentru un debutant) salariul meu de incadrare - avind 10 ani vechime - este, conform OG nr. 9/2008 934 de lei. Se aplica sau nu CCMUNN in cazul functionarilor publici ? Si daca nu se aplica - avind in vedere actul normativ special - functionarii publici cum trebuie priviti - cetateni de rangul 2 ?